Wentylacja w domu bez komina – jak zrobić i na co zwrócić uwagę?

wentylacja


Efektywna wentylacja w domu bez komina jest niemałym wyzwaniem, jednak istnieją rozwiązania, które umożliwiają cyrkulację powietrza w takich warunkach. Wymiana powietrza w sytuacji, gdy w budynku brakuje komina bez zastosowania nowoczesnych urządzeń wspomagających ten proces nie zachodzi. Brak wentylacji prowadzi do gromadzenia się wilgoci w pomieszczeniach, a to wpływa negatywnie nie tylko na kondycje ścian, podłóg oraz mebli, ale również na samopoczucie domowników. Dowiedz się więcej o nowoczesnych rozwiązaniach wentylacyjnych dedykowanych do użytku w domach bez komina!

 

Dlaczego wentylacja w domu bez komina jest istotna?Brak komina nie musi oznaczać braku wentylacji. Eksperci rekomendują, aby w domu bez komina zastosować wentylację mechaniczną, czyli system rekuperacji. To nowoczesne rozwiązanie, które dzięki poszczególnym elementom w systemie wymusza wymianę zużytego powietrza na świeży strumień. Bez zastosowania dodatkowych urządzeń wentylacyjnych w domu bez komina nie będzie wymiany powietrza. Wentylacja umożliwia bowiem stały dostęp świeżego strumienia do każdego pomieszczenia. Nie należy tego lekceważyć, ponieważ od prawidłowej wentylacji zależy nasze samopoczucie i stan zdrowia. 
Mimo iż wykonanie wentylacji mechanicznej w budynku wiąże się z poniesieniem określonych kosztów, nie sposób zapomnieć o tym, że jest to inwestycja w zdrowie i komfort użytkowników pomieszczeń. Jeśli instalacja zostanie wykonana prawidłowo i będzie regularnie czyszczona, posłuży na długo. Zastosowanie rekuperatora pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu, co w dłuższym okresie zacznie się zwracać.

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, minimalna ilość powietrza usuwana z pomieszczeń powinna być następująca:

 

  • 70 m3/h – w kuchni z kuchenką gazową,
  • 50 m3/h – w kuchni z kuchenką elektryczną,
  • 50 m3/h – w łazience,
  • 15 m3/h – w pomieszczeniach bez okna
  • 30 m3/h – w pomieszczeniach mieszkalnych oddalonych od kuchni czy łazienki.


W miejsce usuwanego powietrza konieczne jest dostarczenie do tych pomieszczeń świeżego strumienia. Podane wartości to nieprzekraczalne minimum. Zastosowanie wentylacji pozwoli osiągnąć te liczby i odpowiednio dopasować intensywność wymiany powietrza do indywidualnych potrzeb.
 

Rodzaje wentylacji w domach bez kominaPrzedstawiona wyżej wentylacja mechaniczna nie jest oczywiście jedynym rozwiązaniem, z którego można skorzystać w przypadku domu nieposiadającego komina. W celu podjęcia najlepszej decyzji uwzględniającej potrzeby domowników oraz możliwości finansowe, warto poznać każdą z dostępnych metod zapewniających sprawną wymianę powietrza w domu. Jakie systemy wentylacji są dostępne na rynku?
 

Wentylacja grawitacyjna bez kominaNajczęściej wentylacja domów i mieszkań opiera się na naturalnych siłach konwekcyjnych – lżejsze, ciepłe powietrze z pomieszczeń wypierane jest przez chłodniejsze, bardziej wilgotne powietrze z zewnątrz. Wymiana następuje przez kratki wentylacyjne – zamontowane w kuchni lub łazience – oraz otwory okienne i drzwiowe. Stosowanie szczelnych okien i drzwi zaburza proces wymiany powietrza w tym systemie wentylacyjnym.

Problemy mogą pojawić się zimą, kiedy przez różnice temperatur wymiana powietrza może być nawet zbyt intensywna, co doprowadza do wyziębienia pomieszczeń, oraz latem, kiedy temperatury na zewnątrz i wewnątrz są takie same, powodując, że wymiana praktycznie nie nastaje. Rozwiązaniem jest częste i regularne otwieranie okien, chociaż nie zawsze wystarcza to do utrzymania właściwego poziomu wilgotności. Dodatkowo wietrzenie podczas mroźnych miesięcy niestety nie należy do przyjemnych czynności.

Czasem stosuje się rozwiązania wspierające działanie wentylacji grawitacyjnej. W ścianach budynku po wewnętrznej stronie wykonywane są otwory, w których umieszcza się zawory wentylacyjne oraz czerpnio-wyrzutnie po zewnętrznej stronie.
 

 

schemat-wentylacji

Rys. nr 1
Wentylacja naturalna (grawitacyjna) 

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewnaDla bardziej efektywnej wymiany powietrza stosuję się wentylacje mechaniczną nawiewną i wywiewno-nawiewną.

Czy warto zdecydować się na jeden z tych rodzajów systemów wentylacyjnych? Zdecydowanie tak. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła umożliwia sterowanie intensywnością wietrzenia pomieszczeń zależnie od tego, co robimy oraz od tego ile osób przebywa w pomieszczeniu. A to wpływa niewątpliwie na poprawę komfortu mieszkańców i ewentualnych gości. Strumień powietrza nawiewanego powinien równoważyć ilość powietrza wywiewanego z pomieszczeń. Dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej można samodzielnie sterować tymi parametrami.

Wentylacja z odzyskiem ciepła ma wiele zalet. Ruch powietrza wywołuje wentylator. Nawiewane powietrze może być filtrowane, co zmniejsza ilość pyłków i zanieczyszczeń we wnętrzu domu. Dzięki możliwości zastosowania szczelnych okien i drzwi do pomieszczeń nie dobiegają hałasy z zewnątrz. Nie ma też potrzeby wietrzenia pomieszczeń – wszystkie zanieczyszczenia są na bieżąco usuwane.
 
Warto też wspomnieć, że sama instalacja wentylacyjna nie generuje hałasu w domu. Specjalne tłumiki i izolacje akustyczne skutecznie blokują odgłosy związane z przemieszczaniem się strumieni powietrza. Sercem instalacji wentylacyjnej jest w tym przypadku rekuperator – w odróżnieniu od starych niedrożnych kominów, nowoczesne urządzenie zapewniające komfort klimatyczny w pomieszczeniach.
 

 

 

rozprowadzenie-kanalow

Rys. nr 2
Wentylacja mechaniczna

 

 

Jak zadbać o wentylacje pomieszczeń bez komina?Wentylacja w domu bez komina musi odbywać się w inny sposób. Najważniejszym celem jest odprowadzenie wilgoci oraz brudnego powietrza z wewnątrz. W jaki sposób o to zadbać?

Najlepszym rozwiązaniem, umożliwiającym zoptymalizowanie procesu wymiany powietrza, jest doprowadzenie za pomocą specjalnych przewodów wentylacyjnych ciągów nawiewnych i wywiewnych do każdego pomieszczenia domu czy mieszkania. Kratki czy zawory nawiewne i wywiewne mogą znajdować się blisko siebie. Pozwala to zapewnić właściwą wymianę powietrza dla każdego z pomieszczeń, biorąc pod uwagę ich wielkość, specyfikę oraz liczbę osób, które w nich przebywają.

Problemem może być jednak duża liczba przewodów, które muszą być rozprowadzone po całym domu. Do tego celu wykonuje się instalację z kompletem kanałów, kolan, kształtek, kratek, nawiewników oraz elementów dachowych. Dopełnieniem instalacji jest rekuperator.

Istnieje wiele innych możliwych rozwiązań – jak np. wentylacja kaskadowa, czy stosowanie tylko ciągów wywiewnych – z łazienek i kuchni, bez nawiewów. Żadna z tych opcji nie zagwarantuje jednak takiego komfortu jak dostarczanie świeżego powietrza i wywiew zużytego strumienia w każdym z pomieszczeń. 
 

 

Wentylacja łazienkiPrawidłowa wentylacja łazienki to jeden z najważniejszych aspektów związanych z cyrkulacją powietrza w całym mieszkaniu. To właśnie w tym pomieszczeniu para wodna gromadzona jest w ogromnych ilościach, a nieodprowadzona ma nieodwracalny wpływ na kondycje ścian oraz podłóg.
 
Jeśli powietrze nie jest odprowadzane z łazienki w poprawny sposób, para wodna będzie się skraplać, a następnie wnikać w ściany. Kluczowa jest oczywiście dobrze wykonana hydroizolacja łazienki, ale bez sprawnej wentylacji nawet w najlepiej zabezpieczonej łazience będą skutki będą widoczne na pierwszy rzut oka.

Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa wentylacja łazienki? W przypadku niewielkiego pomieszczenia powinna wystarczyć kratka wentylacyjna, najlepiej zamontowana blisko sufitu i jak najdalej od drzwi. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby wzmocnić działanie wentylacji grawitacyjnej, warto rozważyć instalację wentylatorów mechanicznych. Takie elementy montuje się w kanałach wywiewnych lub w kratkach. Dzięki temu, że pracują one cały czas, para wodna na bieżąco jest usuwana z łazienki. Istnieje jednak możliwość samodzielnego dopasowania pracy systemu i ustawić go w taki sposób, aby uruchamiał się tylko podczas korzystania z tego pomieszczenia.

 

Wentylacja kuchni

 

Czy w kuchni konieczna jest kratka wentylacyjna? Zgodnie z przepisami wszystkie pomieszczenia użytkowe, w tym kuchnie, muszą być wyposażone w odpowiednią wentylację. Kratka wentylacyjna jest niezwykle praktycznym elementem zapewniającym komfort użytkowania kuchni, gdzie podczas gotowania lub pieczenia mogą pojawiać się różne, czasem nawet nieprzyjemne zapachy. Jednak, jeśli korzystasz z pochłaniacza zapachu z filtrami węglowymi, masz możliwość zrezygnowania z kratki wentylacyjnej przy okapie.

Efektywność wentylacji w kuchni zależy od wielu czynników. Przy wyborze odpowiedniego systemu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę obecność okna w pomieszczeniu oraz rodzaj używanej kuchenki. Kuchnie bez okna to największe wyzwanie pod kątem dobierania systemu wentylacji, ponieważ wymagają bardziej zaawansowanych rozwiązań ze względu na większe ryzyko zatrucia czadem. W takich przypadkach istotne jest unikanie zjawiska zwrotnego przepływu powietrza, które może wystąpić w niektórych systemach wentylacyjnych.

W kuchni eksperci zalecają stosowanie systemu wentylacji, który składa się zarówno z okapu z funkcją odsysania, jak i pochłaniacza zapachów z filtrami węglowymi. Taka kombinacja zapewnia skuteczne usuwanie zarówno oparów, jak i nieprzyjemnych zapachów podczas gotowania. Dodatkowo ważne jest regularne czyszczenie i konserwacja systemu wentylacji, tak aby zapewnić jego efektywność i bezawaryjne działanie przez długi czas.

 

Konserwacja systemów wentylacyjnych bez kominaAby wentylacja mogła właściwie spełniać swoją funkcję, należy dbać o jej czystość. W przypadku wentylacji naturalnej, czyli grawitacyjnej, konieczny jest montaż tzw. wyczystników na dole kanałów oraz zapewnienie dostępu umożliwiającego regularne czyszczenie kominów.
 
W przypadku wentylacji mechanicznej należy zapewnić dostęp do wnętrza kanałów dla robotów czyszczących. Służą do tego specjalne klapy rewizyjne montowane na kanałach oraz inne akcesoria rewizyjne – klamry, kołnierze, kolana. Kanały powinny być sprawdzane przynajmniej raz w roku i w razie potrzeby czyszczone.


Wentylacja bez komina – podsumowanie. Czy warto ją zainstalować?

 

Wentylacja w przypadku domu bez komina to nie opcja, ale obowiązek. Jeśli zależy Ci na komfortowych, zdrowych warunkach we własnym mieszkaniu oraz nie jesteś obojętny na kondycję Twoich ścian, podłóg oraz mebli zdecydowanie zainteresuj się tematem dostępnych systemów wentylacji. 

Wybór jest spory, rozwiązania są różnorodne, więc z pewnością znajdziesz system, który będzie spełniał Twoje potrzeby oraz będzie dopasowany do Twoich możliwości finansowych. Nowoczesne rozwiązania są bowiem kosztowne, jednak ze względu na wysoką efektywność oraz możliwości swobodnego kontrolowania intensywnością wentylowania cieszą się coraz większą popularnością.

Jednak nawet tradycyjne rozwiązania, takie jak wentylacja naturalna, umożliwiają cyrkulację powietrza w domu bez komina, a to jeden z najważniejszych aspektów w każdym budynku mieszkalnym.
 

 
wentylacja
Świeże, ciepłe i odpowiednio nawilżone powietrze w domu – to możliwe.
pobierz plik PDF »
REKUPERACJA
PROJEKTOWANIE
x
Alnor Systemy Wentylacji
Aleja Krakowska 10
05-552 Wola Mrokowska
Polska

tel. +48 22 737 40 00