Ta strona używa Cookies. Przeczytaj naszą politykę prywatności. xKorzystając ze strony
wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

8 Najczęstszych błędów przy projektowaniu instalacji odpylania

Instalacje odpylania 

1. Zły dobór średnic
Dobór średnic kanałów wentylacyjnych jest istotny w każdym typie instalacji wentylacyjnych, w przypadku instalacji odpylania skutki błędnie dobranych średnic są widocznie niemalże gołym okiem. Przy za małych średnicach, instalacja będzie się szybko zapychała, z kolei przy zbyt dużych średnicach w instalacji jest zbyt mała prędkość przepływu, przez co wyciąg nie jest w pełni wydajny.

2. Montaż trójników równoprzelotowych 90 stopni
Przy odciągu pyłu drzewnego, trocin i wiórów z drzew miękkich, np. topoli czy sosny należy unikać instalacji trójników równoprzelotowych, ich montaż w systemie odpylania może skutkować w powstawaniu zatorów w instalacji. Takiego problemu nie powinno być w drobnym, mniejszym pyle (np. spawalniczym), choć nadal wybór trójnika równoprzelotowego powoduje większe opory, co z kolei wpływa na "wycieranie się" elementów systemu, zmniejszenie wydajności instalacji, a nawet znaczne skrócenie żywotności instalacji odpylania. Zamiast trójników równoprzelotowych lepszym rozwiązaniem będą trójniki redukcyjne, orłowe, które zapewniają łagodniejszy przepływ powietrza, mniejsze opory, ograniczenie zatorów oraz spadków prędkość.

Porównanie trójników równoprzelotowych i orłowych

Ogranicz montaż trójników równoprzelotowych w instalacji odpylania, zamiast nich,
jeśli to możliwe, stosuj trójniki orłowe lub redukcyjne

3. Montaż kolan o małym promieniu
Tam gdzie to możliwe należy używać kształtki segmentowe (kolana) o większych promieniach – 2D aby zapewnić laminarny, łagodny przepływ.

4. Niezachowanie odcinków prostych przy urządzeniach
Aby urządzenie odpylające działało poprawnie, tzn. zgodnie z deklarowaną wydajnością, należy zachować minimalną odległość od elementów zaburzających przepływ powietrza, takich jak: przepustnice, kolana, trójniki, redukcje, tłumiki akustyczne itp. Minimalna odległość to 2,5x średnicy nominalnej. Przy cyklonach należy zachować odcinek prosty – należy użyć prostej rury, ponieważ zastosowanie np. od razu trójnika, redukcji czy kolanka 90° generuje turbulencje i opory, co z kolei może powodować zaleganie materiału transportowanego w instalacji, przez co zmniejszenie wydajności urządzenia.

Prócz zachowania odcinków prosty, istotne jest możliwe jak najdłuższe zachowanie średnicy. Na przykład, jeśli twój odpylacz ma średnicę króćca ssącego 200 mm, to użyj przewodu o średnicy 200 mm i prowadź go tak długo, jak to praktycznie możliwe, zanim zredukujesz do mniejszej średnicy aby dopasować się portu maszyny do obróbki drewna. Zastosowanie mniejszej średnicy spowoduje spadek przepływu powietrza przez to zmniejszenie wydajności urządzenia (urządzenie odpylające, które było bardzo kosztowną inwestycją nie jest wykorzystywane w pełni), z kolei użycie większej średnicy niż króciec np. cyklonu nie zwiększy przepływu powietrza.

5. "Nadużycie" węży elastycznych
Stosuj tylko tyle węża elastycznego, aby połączyć narzędzie do odciągu z rurą upuszczającą. Tylko krótkie odcinki – 1m przewody elastycznego może mieć nawet 10x większe opory nić przewód sztywny, gładki. Przewody elastyczne generują duże opory, w zależności od typu fałdowania. Z tego powodu zalecamy ograniczenie węży do minimum. Nie możemy całkowicie wyeliminować przewodów elastycznych z instalacji odpylania, dlatego wybierając przewód powinniśmy wybrać najlepszy z możliwych.
Jaki jest wąż elastyczny do odpylania wybrać?

  • z drutem wężownicy, który znajduje się na zewnątrz rury, pozostawiając gładkie wnętrze, które nie zakłóci przepływu powietrza,
  • wystarczająco elastyczny, aby zaspokoić Twoje specyficzne potrzeby
  • wykonany z odpornego na wycieranie tworzywa, które wytrzyma rygor codziennego użytkowania
  • wykonany z materiału rozpraszającego ładunki elektrostatyczne.

Wąż elastyczny do odpylania

Węże elastyczne PUQT służą do podłączeń końcowych odciągów, bezpośrednio do urządzeń lub odciągów mobilnych.

6. Zły dobór sytemu odpylania – materiał, grubość
Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu systemu odpylania jest dobór rodzaju materiału orurowania. Ze względów bezpieczeństwa i przepisów BHP rekomendowanie jest stosowanie przewodów stalowych – najlepiej gładkich aby zminimalizować opór, zapewnić przepływ powietrza bez przeszkód i zachować optymalną prędkość. W praktyce, do instalacji odpylania materiału drzewnego używane są tradycyjne kanał spiralne, rury gładkie, a nawet plastikowe przewody kanalizacyjne – mimo że wszystkie typy mają swoje plusy i minusy to zastosowanie orurowania plastikowego jest tanie, ale potencjalnie niebezpieczne. Zastosowanie takich rur wiąże się z niebezpieczeństwem wybuchu, który zagraża zdrowiu i życiu pracowników zakładu - stąd musimy przeanalizować czy oszczędzanie na orurowania będzie nam się opłacało w ogólnym rozrachunku.

Rura spawana doczołowo

Stalowe rury gładkie z blachy ocynkowanej o grubości 0,7 oraz 0,9 mm ze spawem doczołowym.

Bezpieczeństwo przeciwwybuchowe to nie jedyny aspekt który należy wziąć pod uwagę przy wyborze orurowania – kolejną równie ważną jest minimalizacja oporów powietrza. Rekomendowane jest stosowanie przewodów o gładkim wnętrzu oraz kształtek o łagodnych łukach i o dużych promieniach aby przeciwdziałać powstawaniu zatorów w instalacji odpylania.  Najlepszym rozwiązaniem jest stalowa rura ze zgrzewem liniowym lub jeszcze lepiej doczołowym - technologia zgrzewu jak i dobór typu i grubości stali zapewni odpowiednią szczelność instalacji oraz sztywność przewodu (źle dobrana grubość blachy może się skończyć zapadnięciem się przewodu).

W instalacjach odpylania stosowane są również standardowe kanały spiralne tzw. spiro, o ile pod względem szczelności instalacji (pod warunkiem, że zachowane są dobre praktyki) taki system jest do zaakceptowania, to biorąc pod uwagę opory przepływu przy transporcie trocin czy pyłu drzewnego – w porównaniu do rur gładkich nie jest optymalne. Dlatego rekomendujemy używanie przewodów gładkich na ciągach wyciągowych (transport brudnego powietrza), na powrotnych (transport oczyszczonego powietrza) natomiast możemy przejść na kanały spiralne (dostępne są specjalna złączki/adaptory które pozwalają połączenie tych dwóch systemów).

Połączenia wyrównawcze

Rury stalowe mogą być wyposażone w dodatkowe połączenia wyrównawcze.
Połączenia wyrównawcze służą do odprowadzania ładunków elektrostatycznych..

Grubość blachy to kolejny aspekt, który powinniśmy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji odpylania. Prawidłowo dobrana grubość blachy zapewni wydłużenie żywotności instalacji, udarność na uderzenia hydrauliczne, zabezpieczy przed korozją oraz nadmiernym wycieraniem się warstwy ocynku przy tarciu materiału o ścianki orurowania. Wybór orurowania o za cienkich ścinkach może doprowadzić do zapadnięcia się instalacji.

7. Za długie ciągi instalacji
Nie projektuj długich ciągów kanałów wentylacyjnych. Pojedynczy przewód który "ciągnie się" przez cały zakład produkcyjny zmniejsza prędkość powietrza i zwiększa ryzyko gromadzenia się pyłu. Zamiast tego zainstaluj jeden krótszy przewód główny z lateralnymi odgałęzieniami odprowadzającymi do poszczególnych maszyn. Im krótszy ciąg, tym lepiej, mniejszy opór przepływu powietrza.

8. Zły dobór przepustnic wentylacyjnych 
Jeśli przepustnica regulująca zostanie błędnie zainstalowana w przewodzie transportującym materiał zamiast na ciągu powrotnym z oczyszczonym powietrzem, materiał w może się gromadzić na łopatce i tworzyć zatory.
Najczęściej stosowanymi przepustnicami w instalacjach odpylania są przepustnice gilotynowe i zamykające. Oba typy przepustnic mają swoją konkretną funkcję w instalacji i nie mogą być stosowane zamiennie. Kiedy i gdzie je montujemy? W skrócie – przepustnice zamykające są montowane (i powinny być wyłącznie) w instalacji powrotu oczyszczonego powietrza do pomieszczeń, natomiast przepustnice gilotynowe (zasuwy) stosuje się w instalacji odciągu, czyli do transportu powietrza zanieczyszczonego. Więcej na ten temat znajdziesz w osobnym artykule "Instalacje odpylania - jakie przepustnice należy stosować?"

Przepustnice gilotynowe

Przepustnice gilotynowe służą do otwierania i zamykania odgałęzień instalacji odpylania,
dzięki czemu przepływ powietrza jest kierowany tylko do pracujących maszyn.

artykul o trans-quick

 

Poznaj zalety systemu modułowego TRANS-Quick
pobierz plik PDF »

 

 

Katalog

 

Pobierz katalog systemu TRANS-Quick
pobierz plik PDF »

 

 

powrót
REKUPERACJA
PROJEKTOWANIE