Fotowoltaika jest procesem polegającym na wytwarzaniu energii elektrycznej pochodzącej z darmowego promieniowania słonecznego. Ogniwa fotowoltaiczne są to elementy półprzewodnikowe, przewodzące ładunki elektryczne, ich budowa najczęściej bazuje na krzemie (Si). Różnica potencjałów elektrycznych występująca pod wpływem działania padającego światła na ten pierwiastek przyczynia się do otrzymywana prądu. Ogniwa fotowoltaiczne w celu wytworzenia większej ilości energii łączy się w postaci paneli, jest to grupa modułów zasilająca jeden falownik (inwerter), który przetwarza prąd stały z paneli na prąd zmienny, który jest w sieci elektrycznej. Oznacza to, że urządzenie to na bieżąco dopasowuje parametry generowanego prądu do parametrów domowej sieci, a także ulega wyłączeniu w momencie wykrycia jakiejkolwiek awarii. Monitoruje on także wszelkie parametry, które mogą być przydatne do analizy działania fotowoltaiki.
W skład kompletnego systemu instalacji fotowoltaicznych wchodzą:
Instalacja paneli fotowoltaicznych:
Przy instalacji wykorzystującej słońce można zdecydować się na umiejscowienie instalacji na dachu bądź gruncie wokół domu. Istotnym aspektem jest odpowiedni dobór lokalizacji. Ilość wyprodukowanej energii jest ściśle uzależniona, od orientacji względem słońca. Kierując się wyborem rozmieszczenia należy pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach:
Mapa nasłonecznienia Polski - roczna suma nasłonecznienia wynosi ok 1000-1200 kWh/m2. Najwięcej słońca mamy w miesiącach: czerwiec, lipiec, sierpień.
Żródło: © 2019 The World Bank, Source: Global Solar Atlas 2.0, Solar resource data: Solargis.
Elementem umożliwiającym zamontowanie paneli na gruncie lub budynku jest konstrukcja wsporcza, która jednocześnie ma na celu zapewnić stabilność całego układu.
Montaż na dachu wymaga określenia rodzaju pokrycia oraz ukształtowania dachu. Po doborze właściwych komponentów instalacji fotowoltaicznej należy zamontować specjalny stelaż. Zarówno na dachu jak i gruncie, stelaż składa się z szyn montażowych /profili montażowych. Profile łączone są za pomocą śrub i akcesoriów montażowych.
Na przygotowanym stelażu układane są panele fotowoltaiczne, połączone ze sobą szeregowo, które należy podłączyć do falownika. Jakie możliwości dają konstrukcje z profili montażowych?
Asortyment Alnor Systemy Wentylacji umożliwi Ci szybki montaż instalacji fotowoltaicznych. Elementy systemu STRUT są wykonane ze stali zwykłej, węglowej, lub ze stali konstrukcyjnej i są zabezpieczone przed korozją ogniowa powłoką cynkową Z100 wg. normy PN-EN 10346:2015, o masie nie mniejszej niż 100g/m2 i grubości nominalnej 7um lub elektrolityczną powłoką cynkową wg. normy PN-EN ISO 2081:2011 lub PN-EN ISO 4042:2001, o grubości nie mniejszej niż 5 um.
Odchyłki wymiarów odpowiadają normom:
Opis elementu |
Materiał |
Norma |
Powłoka zabezpieczająca |
Szyny montoażowe |
DX51D + Z100 |
PN-EN 10346:2015 |
powłoka cynkowa ogniowa |
Wsporniki ścienne W-LDB |
S235JR |
PN-EN 10025-2:2007 |
powłoka cynkowa elektrolityczna |
Przy montażu systemu należy zwrócić uwagę na właściwości użytkowe szyn montażowych. Parametry wytrzymałościowe systemu montażowego STRUT dostępne są w KOT. Nośności charakterystyczne i obliczeniowe elementów wsporczych, wyznacza się dzieląc nośności charakterystyczne przez współczynnik bezpieczeństwa równy:
Obciążenia dopuszczalne szyn montażowych, są to minimalne naprężenia potrzebne do zniszczenia elementu.
Pamiętaj by wybierać mocowania, które posiadają badania wytrzymałościowe.