Ta strona używa Cookies. Przeczytaj naszą politykę prywatności. xKorzystając ze strony
wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Odciągi mgły olejowej - problemy z wentylacją

odciągi mgły olejowej 
Odpowiednia wentylacja w halach produkcyjnych to często pomijany aspekt podczas projektowania budynków, gdzie wytwarza się różnego typu asortyment.

W czasie rozmaitych procesów produkcyjnych, w szczególności w przemyśle obróbki metalu (skrawania, szlifowania, toczenia, wiercenia, frezowania, cięcia) powstaje mgła olejowa.

Czym jest mgła olejowa?

Mgła olejowa powstaje, w momencie gdy obrabiany detal jest chłodzony płynem lub też gdy płyn  chłodzący jest stosowany w trakcie obróbki jako smar. Dotyczy to różnych procesów produkcji: wytwarzania, wiercenia, szlifowania, toczenia czy też operacji wykańczających.

Dlaczego odciąg mgły olejowej jest potrzebny?

Cząsteczki, które składają się z wody oraz rozpuszczonego oleju ponadto mogą zawierać różnego rodzaju pyły i inne szkodliwe składniki. Długotrwałe przebywanie i wdychanie mgły olejowej może powodować negatywne skutki dla zdrowia i bezpieczeństwa operatorów maszyn produkcyjnych.

 Dlatego też tak ważne jest skuteczne usuwanie mgły olejowej z pomieszczeń, w których pracują ludzie.

Szczelność przewodów wentylacyjnych do odpylania

Szczelność przewodów wentylacyjnych ma istotne znaczenie w miejscach, gdzie występuje mgła olejowa i pojawia się zanieczyszczenie pyłami. Zdarzają się przypadki, kiedy wycieki i kondensacja nie są regularnie kontrolowane i dochodzi do uszkodzenia sprzętu oraz filtrów jednostki gromadzącej zanieczyszczenia.

Nieszczelności instalacji mogą skutkować kapaniem substancji chemicznych na obwody oraz elementy elektroniczne, co w konsekwencji powoduje powstawanie pęcherzy i rdzy, lub pleśni. Może być również przyczyną awarii, co wymusza przerwanie produkcji i powoduje kosztowne przestoje.

Instalacja odpylania - komponenty

Modułowe kanały do odpylania TRANS-QUICK w połączeniu z separatorem mgły olejowej przyczynią się do skutecznego oddzielenia mgły olejowej i dymu od strumienia powietrza, poprawiając jakość powietrza.

instalacje odpylania

System rurowy TRANS-Quick składa się z:

 • rur zgrzewanych doczołowo o grubości 0,7 lub 0,9 mm,

 • kolan 1D, 1.5D, oraz 2D

 • trójników, redukcji, złączek nyplowych i mufowych, króćców, przepustnic

 • najważniejszego elementu systemu TRANS-Quick czyli klamra spinająca FLKA-C, bądź klamry z uszczelką NBR (FLKA-NBR) lub silikon (FLKA-CS), zapewniająca trwałe i szczelne łączenie komponentów systemu.

 • kanałów i kształtek systemu posiadającego charakterystyczne wywinięcie na obrzeżu elementu pod kątem 90 stopni o wysokości około 7 mm.

 • rury dostarczane są w następujących długościach  1500, 1000 oraz 500 mm.

 • nie występują nity, śruby złącza spawane, jedyny element łączący to klamra.

W miejscach gdzie występuje ryzyko pojawienia się wilgoci, wysokich temperatur lub są w powietrzu związki, które mogłyby uszkodzić powierzchnię blachy ocynkowanej rekomendowane jest stosowanie systemu wykonanego ze stali kwasoodpornej.

Czym jest separator mgły olejowej?

Separator mgły olejowej to system filtrujący, wykorzystujący przemysłowe filtry mgły olejowej do usuwania mgły olejowej z powietrza. Nie mamy w swojej ofercie separatorów, natomiast chcemy podekreślić że są one istotną częścią systemu odciągu mgły olejowej.

Z czego wykonać przewody wentylacyjne do agresywnych środowiskach?

 • Blacha kwasoodporna 1.4301/304
 • Blacha kwasoodporna z molibdenem 1.4404/316L- stosowane są w najbardziej wymagających instalacjach wentylacji przemysłowej.

Dodatkowo należy pamiętać, że zastosowanie odpowiedniej uszczelki w instalacji TRANS-QUCIK gwarantuje szczelność całego systemu. W miejscach gdzie występują oleje i smary, najlepiej sprawdzi się materiał NBR, natomiast przy wyższych temperaturach odpowiednie właściwości zapewni silikon.


Odciąg mgły olejowej

Instalacja z odciągami mgły olejowej

Materiał NBR- Kauczuk Nitrylowy

Charakteryzuje się dobrymi własnościami mechanicznymi jak:

 • wytrzymałość na zerwanie,

 • elastyczność,

 • niskim odkształceniem trwałym przy ściskaniu.

Jest najbardziej uniwersalnym materiałem stosowanym na uszczelnienia techniczne pozostające w kontakcie z propanem, butanem, benzyną, olejami mineralnymi (oleje smarowe, oleje hydrauliczne z grup H, H-L, H-LP).

Oleje kategorii H-L – rafinowane oleje mineralne zawierające inhibitory korozji i utleniania; Oleje kategorii H-LP– głęboko rafinowane oleje mineralne wraz z dodatkami przeciwzużyciowymi (AW), przeciwzatarciowymi (EP) i inhibitorami utleniania.
Oleje kategorii H – rafinowane oleje mineralne bez dodatków uszlachetniających.

Zastosowanie systemów modułowch TRANS-Quick do odpylania umożliwia proste modyfikowanie instalacji poprzez dodawanie, wymienianie komponentów lub przenoszenie ich do innej lokalizacji np. przy rozbudowie parku maszynowego lub zmianie planu hali produkcyjnej – demontuje się obecną instalację i ponownie montuje w nowym miejscu.

Przewody wentylacyjne SPIRAL do instalacji odciągu mgły olejowej

Czasem alternatywnym rozwiązaniem podczas wykonywania systemu jest również realizacja instalacji w systemie SPIRAL – należy pamiętać, że wówczas uszczelki EPDM zmienia się na NBR, oraz w zamku rury spiralnie zwijanej również powinien zostać umieszczony profil z gumy NBR, tak by została zapewniona całkowita szczelność.

Aby zagwarantować poprawne działanie systemu oczyszczania powietrza niezbędna jest gruntowna znajomość budowy i działania wszystkich elementów centralnych systemów odpylania.

Instalacja odpylania - dlaczego ma znaczenie?

Odpowiednio zaprojektowana (z materiałem dobranym do środowiska pracy) instalacja odpylania zapewni prawidłową pracę maszyn, poprawi warunki pracy, ale również poprzez możliwość odzysku ciepła, przyczyni się do oszczędności energii. 

Szukasz więcej informacji na temat wentylacji w budynkach przemysłowych? Przeczytaj nasze artykuły:

 1. Wentylacja hal basenowych a wentylacja chemoodporna z tworzyw sztucznych
 2. Tworzywa sztuczne w wentylacji
 3. Spawanie kanałów wentylacyjnych z tworzyw sztucznych
 4. Modułowy system TRANS-Quick do odpylania
powrót
REKUPERACJA
PROJEKTOWANIE
`