Ta strona używa Cookies. Przeczytaj naszą politykę prywatności. xKorzystając ze strony
wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Instalacje odpylania - jakie przepustnice należy stosować?

Instalacje odpylające Trans-QUICK 

Jakie jest zadanie przepustnic w instalacjach odpylania? 

W systemach odpylania przepustnice są stosowane do regulacji i kontroli przepływu powietrza do określonych rozgałęzień przewodów. Instalacja odpylania powinna być wyposażona w przepustnice gilotynowe (ręczne lub automatyczne) w pobliżu każdego punktu odciągu transportowanego materiału, np. trocin , aby zrównoważyć instalację. Dlaczego? Niezrównoważona instalacja odpylania może powodować wyciąganie zbyt dużej ilości powietrza z jednego obszaru, podczas gdy w innym obszarze nie ma wystarczającego przepływu powietrza, aby odciągnąć pył. Przepustnice stosuje się również do odcięcia części ciągów, które w danej chwili nie są używane, optymalizują przed to pracę instalacji. Prawidłowo zaprojektowana i zamontowana instalacja odpylania powinna „współpracować” z urządzeniami odciągu i filtracji, natomiast przy braku regulacji przepływu może wpływać negatywnie na wydajność całego systemu.

Przepustnice gilotynowe vs zamykające

Do systemów odpylania stosowane są dwa rodzaje przepustnic – gilotynowe i zamykające. Oba typy przepustnic mają swoją konkretną rolę w instalacji i nie mogą być stosowane zamiennie. Kiedy i gdzie je montujemy? W skrócie – przepustnice zamykające są montowane (i powinny być wyłącznie) w instalacji powrotu oczyszczonego powietrza do pomieszczeń, natomiast przepustnice gilotynowe (zasuwy) stosuje się w instalacji odciągu, czyli do transportu powietrza zanieczyszczonego

Przepustnica DASQTPrzepustnica DATQTPrzepustnica DAOSQT

Przepustnice zamykające DASQT i DATQT oraz przepustnica zwrotna DAOSQT

Przepustnice gilotynowe (zasuwy) służą do otwierania i zamykania rozgałęzień przewodów, tak aby kierować przepływ powietrza tylko do tych maszyn, które pracują. Działanie przepustnicy gilotynowej jest proste, polega na przesuwaniu w górę i w dół płaszczyzny zasuwy – która otwiera bądź zamyka rurociąg. Przepustnice gilotynowe posiadają w pełni otwieralną płaszczyznę bez żadnych trzpieni czy krawędzi które mogą blokować przesyłanie mediów w rurociągu, dzięki temu zapobiegając powstawaniu zatorów w instalacji odpylania. Z uwagi na konstrukcję zajmuje znacznie więcej miejsca dookoła rurociągu gdyż zasuwa wychodzi znacznie poza jego obrys, dlatego należy to wziąć pod uwagę przy projektowaniu instalacji.

Przepustnice gilotynowe

Przepustnice gilotynowe ręczne GKQT i automatyczne GKMQT z siłownikiem pneumatycznym.

Jaką przepustnice gilotynową wybrać – ręczną czy automatyczną?

Przepustnice gilotynowe są dostępne w dwóch wersjach: w wersji ręcznej oraz w wersji automatycznej (z siłownikiem). Przepustnice gilotynowe optymalizują podciśnienie i przepływ, przez co zwiększają wydajność systemu odpylania, dzięki możliwości kontroli przepływu oszczędzamy energię i tym samym obniżamy koszty. Oba typy przepustnic gilotynowych spełniają tę rolę – różnica polega na wielkości optymalizacji i wygodzie użytkowania.

Budowa przepustnicy gilotynowej

Budowa przepustnicy gilotynowej GKMQT z siłownikiem pneumatycznym

ZALETY PRZEPUSTNICY AUTOMATYCZNEJ
1. Precyzyjna i dokładną dystrybucję powietrza do konkretnych maszyn.
2. Zwiększenie sprawność maszyn.
3. Niższy poziom hałasu.
4. Niższe zużycie energii dzięki zwiększonej wydajności instalacji
5. Niższe koszty eksploatacyjne. 
6. Nie ma miejsca na błąd ludzki, tzn. praca instalacji nie zależy od dyscypliny operatora maszyn.

Stosowanie automatycznych przepustnic gilotynowych jest po prostu praktyczniejsze, ponieważ można „spiąć” automatykę z pracą maszyn, np. szlifierek, pilarek itp., zapewniając precyzyjną i dokładną dystrybucję powietrza do konkretnych maszyn, co przekłada się na większą sprawność maszyn, mniejszy hałas,  niższe zużycie energii dzięki zwiększonej wydajności instalacji, co przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne. Przy montażu przepustnic gilotynowych automatycznych nie ma miejsca na błąd ludzki, np. jeśli operator zapomni zamknąć przepustnice może to doprowadzić do zmniejszenia wydajności instalacji lub w najgorszym wypadku zapchania się instalacji. Prawidłowe działanie przepustnicach gilotynowych ręcznych w instalacji odpylania zależy od dyscypliny operatora maszyn, ponieważ jak sama nazwa wskazuje operator musi ręcznie zamknąć lub otworzyć zasuwę.

Podsumowując, przy wyborze: przepustnica gilotynowa ręczna a automatyczna musimy realnie przeanalizować złożoność naszej instalacji odpylania, w szczególności wielkość naszego parku maszynowego. Rekomendujemy montaż przepustnic gilotynowych z siłownikiem gdy nasz park maszynowy ma więcej niż 2-3 maszyny, aby zapewnić efektywniejszą instalację. 

artykul o trans-quick

 

Poznaj zalety systemu modułowego TRANS-Quick
pobierz plik PDF »

 

 

Katalog

 

Pobierz katalog systemu TRANS-Quick
pobierz plik PDF »

 

 

powrót
REKUPERACJA
PROJEKTOWANIE