Ta strona używa Cookies. Przeczytaj naszą politykę prywatności. xKorzystając ze strony
wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

6 Błędów przy Doborze i Montażu Szyn Montażowych

Szyny montażowe 

Nieprawidłowości przy doborze szyn montażowych- jak je wyeliminować ?

Błędy montażowe to bardzo częsta przyczyna występowania problemów związanych ze stosowaniem szyn montażowych w wentylacji. Przy zbyt dużym obciążeniu nośność konstrukcji jest zmniejszona , czego konsekwencją może być również uszkodzenie szyny montażowej w momencie instalacji lub podczas jej późniejszego użytkowania.

Niektóre produkty związane z  techniką mocowania są bardziej podatne na uszkodzenia wynikające z niewłaściwego montażu niż inne. Instalacje wentylacji mogą być montowane w różny sposób przy zastosowaniu różnorodnych akcesoriów, ale to zazwyczaj fachowiec decyduje o poprawnym doborze systemu.

W celu zapewnienia  pełnej wydajności układu montowanego przy użyciu szyn montażowych, konieczne jest przestrzeganie właściwych zasad. Wszystkie elementy montażowe powinny być stosowane zgodnie z projektem technicznym opracowanym dla określonego obiektu z uwzględnieniem:

 • Wymagań polskich norm i przepisów techniczno- handlowych, w szczególności rozporządzenia Ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ( Dz. U. z 2015r., poz. 1422 z późniejszymi zmianami)
 • Zaleceń zawartych w instrukcjach technicznych szyn montażowych,
 • Postanowień zawartych w Krajowej Ocenie Technicznej. 

  Szyny montażowe oraz komplementarne elementy systemy STRUT naszej produkcji uzyskały pozytywną ocenę właściwości użytkowych w postaci Krajowej Oceny Technicznej ITB-KOT-2019/0940.

Zwróć uwagę na właściwości użytkowe szyn montażowych:

 • Nośności charakterystyczne i obliczeniowe, wyznacza się dzieląc nośności charakterystyczne przez współczynnik bezpieczeństwa równy:

  1,54 – w przypadku szyn montażowych i wsporników ściennych,
  2,0 – w przypadku nakrętek ślizgowych.
 • Obciążenia dopuszczalne szyn montażowych, są to minimalne naprężenia potrzebne do zniszczenia elementu. Pamiętaj by wybierać mocowania, które posiadają badania wytrzymałościowe i wymagane dopuszczenia do użytkowania w budownictwie.

Tabela Obciążenie dopuszczalne dla szyn montażowych

Przykładowe dopuszczalne obciążenie szyn montażowych LDB dla schematu obciążenia (rys.2).

Schemat obciążenia dla szyny montażowej LDB

Rys. 2 Przykładowy schemat obciążenia.

Sprawdź kompletne tabele dopuszczalnych obciążeń dla szyn montażowych i elementów komplementarnych systemu montażowych STRUT.

 • Trwałość, materiał elementy montażowe wykonane są ze stali zwykłej węglowej, lub ze stali konstrukcyjnej, przed korozją zabezpieczane są ogniową powłoką cynkową albo elektrolityczną powłoka cynkową. Elektrolityczna powłoka cynkowa jest stosowana zgodnie z normą PN-EN 2081: 2011 lub normą PN-EN 4042:2001, gdzie grubość minimalna wynosi5 um, natomiast dla ogniowej powłoki cynkowej wg. normy PN-EN 10346:2015 nominalna grubość powłoki to 7 um . Wartości te zapewniają trwałość elementów w zakresie odporności korozyjnej.

Właściwe rozmieszczenie punktów stałych również ma znaczenie!

Istotne jest aby wybierać mocowania posiadające badania wytrzymałościowe i wymagane dopuszczenia do stosowania w budownictwie. Dzięki  odpowiedniemu rozmieszczeniu punktów stałych i ślizgowych prowadzimy ekspansję kanałów w pożądanym kierunku, tak by instalacja wentylacji nie uległa zniszczeniu.

Zdarza się, że instalacja po montażu wygina się z powodu zbyt dużych odległości między mocowaniami. Dzieje się tak ponieważ zapominamy o uwzględnieniu punktów stałych i ślizgowych w odpowiednich miejscach, bądź musimy zmierzyć się z problemem występowania dwóch ciągów instalacyjnych na niewielkiej powierzchni.

Nakrętka ślizgowa do wentylacyjnych szyn montażowych Nakrętka ślizgowa do szyny montażowej 41X21MMNakrętka ślizgowa do szyny montażowej 41X41MM

Nakrętki ślizgowe SNP (bez sprężyny)
z powiększoną podkładką 40mm
SNP-0806-SR-NK/SNP-1008-SR-NK

Nakrętki ślizgowe z krótką sprężyną 
do szyny montażowej 41x21mm

SNKL

Nakrętki ślizgowe z długą sprężyną do szyny montażowej 41x41mm
SNL


Nie zapomnij o odpowiednim momencie dokręcającym

Po przyłożeniu zbyt małego momentu dokręcającego do szyny montażowej podczas instalacji, której wydajność jest od niego zależna, możesz nie osiągnąć jej wytrzymałości przedstawianej w tabelach technicznych. Po przyłożeniu zbyt dużego momentu dokręcającego ryzykujemy przekręceniem elementu, co również wpłynie na sprawność i wytrzymałość konstrukcji. Biorąc to wszystko pod uwagę, zastosowanie odpowiedniego momentu dokręcającego staje się niezwykle istotne.

System komplementarny

Produkty systemowe STRUT są idealnie dopasowane do siebie. Oprócz systemu szyn montażowych w naszej ofercie posiadamy szeroką gamę akcesoriów do bezpiecznych mocowań.

Zalety systemu montażowego STRUT system:

 • Łatwość montażu złożonych konstrukcji,
 • Szybkość montażu, oszczędność czasu,
 • Bezpieczny sposób łączenia szyn montażowych.

Podsumowanie

Prawidłowy dobór obciążeń,  oraz określenie sił zrywających to dwa ważne aspekty podczas wyboru szyn montażowych. Nie zapominaj również o zastosowaniu odpowiedniego materiału i momentu obrotowego podczas instalacji systemu. Zanim zamocujesz poszczególny produkt zapoznaj się z technicznymi kartami wyrobu i upewnij się, że dysponujesz odpowiednimi narzędziami i akcesoriami montażowymi.

Potrzebujesz więcej informacji o profilach i akcesoriach montażowych? Sprawdź karty techniczne systemu STRUT. A może potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego produktu? Skontaktuj się z nami w celu uzyskania odpowiedzi na swoje pytania!

powrót
REKUPERACJA
PROJEKTOWANIE