Gdy powietrze zabija - kilka słów o smogu

Filtr antysmogowy 

Przeciętny dorosły człowiek bierze od 17,000 do 30,000 wdechów dziennie. Jakość powietrza, które wdychamy wpływa na nasze zdrowie na wiele sposobów, negatywne skutki mogą być nagłe i ostre - jak atak astmy lub bardziej subtelne, długotrwałe i prawie „bezobjawowe” jak na przykład rozwijająca się choroba nowotworowa czy postępująca demencja.


Historia lubi się powtarzać

Związek między zanieczyszczeniem powietrza i jego wpływem na zdrowie zaobserwowano po raz pierwszy w 1952 r. w Londynie, zanieczyszczenie powietrza pyłem węglowym, drobinami popiołu, dymem i tlenkami siarki doprowadziło do śmierci ponad 12 tys. ludzi. Część z nich, ok 4 tys., zmarła bezpośrednio w trakcie smogu, śmierć kolejnych nastąpiła po jego zakończeniu w skutek chorób dróg oddechowych. Smog (z ang. „ smoke” dym i „fog” mgła) składa się głównie z ozonu troposferycznego, wytwarzanego w wyniku reakcji fotochemicznej między lotnymi związkami organicznymi a tlenkami azotu (NOx); cząstek stałych, takie jak pył; i wtórnych cząstek stałych, takie jak tlenki siarki, lotne związki organiczne.

Brudne filtry

PO 3 miesiącach - filtry rekuperatora.

Filtry

Czyste filtry do rekuperatora.

 

Śmierć wisi w powietrzu

Szacuje się, że 3 miliony zgonów spowodowanych jest zanieczyszczenie otaczającego nas powietrza, natomiast 4,3 miliony zgonów przypisuje się zanieczyszczeniu powietrza w gospodarstwach domowych, zgodnie z danymi WHO. Ponad 80% ludzi mieszkających w miastach, w których monitoruje się jakość powietrza, oddycha powietrzem, w którym poziom zanieczyszczeń przekracza limity dopuszczalne przez WHO.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego stanowi:
• 25% wszystkich zgonów i chorób spowodowanych rakiem płuc
• 17% wszystkich zgonów i chorób spowodowanych ostrym zakażeniem dolnych dróg oddechowych
• 16% wszystkich zgonów z powodu udaru mózgu
• 15% wszystkich zgonów i chorób związanych z chorobą niedokrwienną serca
• 8% wszystkich zgonów i chorób z przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Infografika WHO

Infografika pobrana ze strony Światowej Organizacji Zdrowia opisująca procentową ilość zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. 


Trucizna w Twojej krwi

Cząstki PM (z ang . Particulate Matter) są zdolne do wnikania głęboko do układu oddechowego i krwionośnego, po dostaniu się do krwioobiegu mogą powodować udary sercowo-naczyniowe, mózgowo-naczyniowe i oddechowe. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), która działa w ramach WHO, obecnie klasyfikuje zanieczyszczenia powietrza w tej samej kategorii, co dym tytoniowy i promieniowanie UV.
Krótkotrwała i długotrwała ekspozycja na zanieczyszczone powietrze jest niebezpieczna zarówno dla dorosłych jak i dzieci, jednakże z wiadomych przyczyn dzieci są jednak bardziej narażone. Układ odpornościowy małych dzieci nadal się rozwijają, a ich płuca wciąż rosną. Z każdym wdechem, dzieci pobierają więcej powietrza na jednostkę masy ciała niż osoby dorosłe. Analogicznie, kiedy powietrze jest toksyczne, przyjmują więcej toksycznego powietrza na jednostkę masy ciała niż osoby dorosłe.


„Zamglony” umysł

UNICEF w swoim oficjalnym biuletynie „Danger in the Air” podaje, że zanieczyszczenie powietrza może potencjalnie wpływać na rozwój mózgu u dzieci. Cząstki stałe mogą powodować neuro-zapalenie poprzez uszkodzenie bariery krew-mózg –bariera pomiędzy naczyniami krwionośnymi a tkanką nerwową, mającą zabezpieczać układ nerwowy przed szkodliwymi czynnikami. Najdrobniejsze cząsteczki zanieczyszczeń (cząstki stałe o średnicy równej lub mniejszej niż 2,5 mikrona) stwarzają szczególnie wysokie ryzyko, ponieważ mogą łatwiej przeniknąć do krwioobiegu, a z krwią do mózgu. Badacze łączą również złamanie bariery krew-mózg z występowanie choroby Alzheimera i Parkinsona u osób starszych.


Co robimy?

Spędzamy około 90% czasu w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie powietrze może być od 2 do 5 razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze z zewnątrz. Dlatego system wentylacyjny w takich miejscach jak szpital, przedszkole, szkoła, biuro czy dom jednorodzinny jest lub powinien być wyposażony filtry. Instalacja wentylacyjna z odzyskiem ciepła i z zamontowanym filtrem o wyższej skuteczności filtracji powietrza jest rozwiązaniem najbardziej praktycznym, chroniącym nasze zdrowie i jednocześnie energooszczędnym. W ten sposób dostarczamy do pomieszczenia i świeże i przefiltrowane powietrze, wolne od zanieczyszczeń.
Innym rozwiązaniem filtracji powietrza już w istniejącej instalacji jest montaż puszki MOCarz. Dzięki filtrom antysmogowym wewnątrz puszki znacząco zredukujemy wartość pyłów zawieszonym PM2,5 i PM10 w nawiewanym powietrzu.

Montaż

Antysmogowy filtr MOCarz.

 

karta

 

Walcz ze smogiem z MOCarzem
pobierz plik PDF »

 

 

REKUPERACJA
PROJEKTOWANIE
x
Alnor Systemy Wentylacji
Aleja Krakowska 10
05-552 Wola Mrokowska
Polska

tel. +48 22 737 40 00