Ta strona używa Cookies. Przeczytaj naszą politykę prywatności. xKorzystając ze strony
wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Rekuperatory wewnątrzścienne jednorurowe HRU-WALL

W nowopowstających budynkach inwestorzy stawiają coraz większy nacisk na ich energooszczędność, dążąc do minimalizacji strat ciepła. Wraz ze wzrostem izolacyjności przegród budynku, a co za tym idzie redukcji strat przez wymianę ciepła z otoczeniem,  w bilansie energetycznym coraz większy udział ma ciepło konieczne do ogrzania powietrza wentylacyjnego. Dostarczenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza jest koniecznie do prawidłowego funkcjonowania człowieka, oraz zapobiega wykraplaniu się wilgoci i rozwojowi mikroorganizmów i grzybów. W klasycznych rozwiązaniach powietrze z wnętrza budynku jest usuwanie, a świeże powietrze wentylacyjne musi zostać ogrzane do temperatury gwarantującej komfort osobom przebywającym w pomieszczeniach.

Istnieje jednak szereg systemów pozwalających odzyskać część traconego ciepła i wykorzystać do wstępnego podgrzania podawanego powietrza zewnętrznego, znacznie zmniejszając zapotrzebowanie na energię. O ile na etapie projektowania, oraz stawiania nieistniejącego budynku można stosunkowo łatwo zrealizować system wentylacji z odzyskiem ciepła, o tyle w przypadku istniejących zabudowań nie zawsze jest to możliwe. Efektywnym, prostym w montażu i obsłudze rozwiązaniem  są rekuperatory wewnątrzścienne, mające zastosowanie zarówno w modernizowanych jak i powstających budynkach mieszkalnych i użytkowych.

Działanie

Podstawowymi elementami wewnątrzściennego rekuperatora jednorurowego HRU-WALL są ceramiczny wymiennik ciepła, wentylator rewersyjny oraz filtr powietrza. Pracą urządzenia odbywa się w dwóch etapach, następujących co 70 sekund. W pierwszym powietrze jest wydmuchiwane, przepływając przez wymiennik o strukturze plastra miodu oddaje mu do 82% energii cieplnej i wilgotności. Gdy wymiennik się nagrzeje urządzenie przechodzi w tryb nawiewny, a skumulowana energia i wilgoć pobierane są przez świeże powietrze podawane do budynku. Zmiana cyklów następuje automatycznie i zapewnia nieprzerwaną wymianę i filtrację powietrza.  Najbardziej efektywne użytkowanie uzyskuje się przy wykorzystaniu pary jednostek w sąsiednich pomieszczeniach połączonych za pomocą regulatora HRU-WALL-CONTR-I. Pozwala to na naprzemienną prace - podczas gdy jeden z rekuperatorów pracuje w trybie wywiewu, w drugim powietrze jest nawiewane do wnętrza budynku zapewniając lepszą cyrkulację powietrza.

Zestaw dwóch rekuperatorów wewnątrzściennych dostarcza nawet 120 m3 świeżego powietrza na godzinę, taka ilość pozwalająca na komfortowe i prawidłowe funkcjonowanie 4 osób przebywających w wentylowanych pomieszczeniach. Uzyskany wydatek zapewnia także skuteczne usuwanie wilgoci i wentylację łazienki oraz kuchni(1), już cztery współpracujące jednorurowe rekuperatory mogą pozwolić na całkowitą i w pełni kontrolowaną wentylację mieszkania. Ze względu na wykorzystanie energooszczędnego silnika napędowego, oraz wentylatora o specjalnej konstrukcji osadzonego w jednorurowej obudowie zużycie energii elektrycznej jest niezwykle niskie – średni koszt użytkowania dwóch urządzeń to niespełna 30zł w skali roku. Jednocześnie oszczędności wynikające z odzysku ciepła wentylacyjnego pozwalają na zwrot kosztu inwestycji w ciągu 3 – 5 lat (2). Teoretycznie rachunki za ogrzewanie mogą być nawet o 90% mniejsze, jednak jako że żaden budynek nie jest idealnie szczelny, realnie możliwe do uzyskania oszczędności są rzędu 50-60%. 

Sterowanie i tryby pracy

Przeznaczone do ciągłej pracy urządzenie posiada sterownik, który zapewnia nieprzerwane działanie wentylatora w 3 zakresach szybkości, zależnie od wykorzystania i kubatury pomieszczenia. Ponadto przewidziano pracę w trybie „Boost”, który pozwala na czasowe zwiększenie wydatku wymienianego powietrza. Tryb można aktywować ręcznie, lub z wykorzystaniem czujników monitorujących warunki panujące wewnątrz pomieszczenia. Dzięki funkcji By-Pass - jeśli różnice temperatur są niewielkie lub kiedy powietrze na zewnątrz ma temperaturę wyższą niż w pomieszczeniu, możliwe jest przesyłanie powietrza z pominięciem wymiennika. Rekuperatory wewnątrzścienne działają wtedy jak zwykła nawiewno-wywiewna centrala wentylacyjna bez odzysku ciepła

Komfort użytkowania

Zastosowane w urządzeniu materiały pozwalają na jego bezawaryjną pracę w szerokim zakresie temperatur, od -20 do nawet 50°C doskonale sprawdzając się w naszym klimacie. Konstrukcja wentylatora pozwala natomiast na niezwykle ciche i komfortowe użytkowanie. Poziom dźwięku wynosi zaledwie 15 dB przy wydajności 20m3/h,  21dB przy 40 m3/h, oraz 29 dB przy wydajności nominalnej 60 m3/h(3) Jednostka może zostać zainstalowana z pomieszczeniu o dowolnym przeznaczeniu, bez negatywnego oddziaływania na przebywające w nim osoby. 

Zastosowany okapnik zabezpiecza przed deszczem, oraz nadaje ciekawy i estetyczny wygląd kratce zewnętrznej. Urządzenie przebadano w laboratorium TÜV Rheinland według wymogów ISO 5801, co gwarantuje rzetelność przedstawionych danych o zużyciu energii i wydajności, oraz bezpieczeństwo użytkowania. Wentylator zaprojektowano i testowano zgodnie z europejską dyrektywą niskonapięciową i normą EN60335-2-80 aby przystosować jednostkę do bezpiecznej pracy w warunkach domowych. Ze względu na zwartą, jednorurową budowę, montaż w istniejących budynkach jest niezwykle prosty i nie wymaga prowadzenia rozległych prac budowlanych. Nie ma potrzeby ingerencji w konstrukcję budynku i rozprowadzania kanałów wentylacyjnych, prace ograniczają się do wykonania odpowiednich otworów wewnątrz ściany.

 

Przeczytaj artykuł o rekuperatorze wewnątrzściennym HRU-WALL
pobierz plik PDF »

 

 

 

Pobierz kartę katalogową i instrukcję rekuperatora HRU-WALL
pobierz plik PDF »

 

 

powrót
REKUPERACJA
PROJEKTOWANIE