Siłowniki i regulatory do systemów VAV i CAV | Siemens

Siłowniki do regulatorów VAV Siemens 
System VAV czy CAV?

CAV i VAV to nowoczesne systemy sterowania strumieniem powietrza. Czym się różnią? CAV (Constant Air Volume) to system sterowania stałym przepływem powietrza, niezależnie od aktualnego przepływu powietrza z centrali (stabilizacja przepływu). Instalacja wentylacyjna ze stałą ilością powietrza jest zwykle używana do dostarczania powietrza tylko do jednego pomieszczenia lub strefy - to podejście jest odpowiednie w niektórych przypadkach, ale nie zapewnia dużej efektywności energetycznej.

Wykres porownanie VAV i CAV system
Z kolei system sterowania zmiennym przepływem powietrza (VAV – Variable Air Volume) odnosi się do systemu, który obsługuje wiele pomieszczeń / stref z jednej lub więcej centralnych instalacji. System ten może byś sterowany na podstawie rzeczywistego obciążenia pomieszczenia (temperatura, jakość powietrza lub wilgotność), w funkcji harmonogramu czasowego lub na przykład minimalnego przepływu, utrzymania różnicy ciśnień czy też zapewnienia określonej ilości wymian powietrza w pomieszczeniu. Wydajność wentylacji jest zmienna - takie podejście zapewnia wysoki poziom efektywności energetycznej. Ponadto VAV stosuje się również w wymagających środowiskach takich jak pomieszczenia czyste lub dygestoria.

Infografika regulatory zmiennego przepływu

Protokoły komunikacji do systemów VAV
To się zgadza, ale mój system potrzebuje komunikacji ...

Regulatory VAV Siemens gwarantują efektywną współpracę poprzez stosowanie znormalizowanych i otwartych protokołów komunikacyjnych (KNX, Modbus RTU, BACNet MS/TP, BACNet IP). Regulatory Siemens można zastosować w dowolnym systemie, w tym także z systemami innych producentów.


Mamy VAV, mamy komunikację, ale czemu akurat SIEMENS?

Głównymi zaletami regulatorów VAV Siemens są:

  • Łatwy montaż i niski koszt instalacji – poprzez szybki i solidny montaż z mocowaniem wału jedną śrubą oraz dostępność różnych wkładek kształtowych
  • Zwiększona produktywność przez łatwe programowanie – użycie ręcznej jednostki programującej AST20 z funkcją kopiuj/wklej i intuicyjnym menu z podświetlanym wyświetlaczem sprawia, że programowanie i serwisowanie staje się proste
  • Dopasowanie do potrzeb klienta – logo, typ i długość kabla (bez PCW lub halogenów) oraz system wtyczek na życzenie klienta
  • Łatwo dostępne instrukcje i dokumentacja - schemat połączeń i kod Data Matrix (DMC) są wydrukowane na urządzeniach i zapewniają bezpośredni dostęp do kluczowych informacji.
  • Niezależne od położenia pozyskiwanie wartości pomiarowych i wysoka dokładność - pozyskiwanie wartości pomiarowych jest niezależne od pozycji montażu. Wysoka dokładność pomiaru nawet w niskich zakresach ciśnień (poniżej 4 Pa). Kompensacja temperatury i długotrwała stabilność bez ponownej kalibracji.


No dobrze, ale w jaki sposób później najlepiej tym sterować?

Instalacja VAV odpowiednio zarządzana z nadrzędnego systemu jest w stanie zagwarantować oszczędności wynikające ze zużycia energii przez centrale wentylacyjne, sięgające nawet 50%. Kluczowe w tym wypadku są algorytmy sterowania centralami wentylacyjnymi w zależności od zapotrzebowania z pomieszczeń. Jeśli jakość powietrza w pomieszczeniach jest dobra, efektywnym energetycznie rozwiązaniem jest obniżanie wydatku z jakim pracuje centrala wentylacyjna, a nie przymykanie VAV.

Oczywiście wdrożenie tego typu algorytmu pracy instalacji wentylacyjnej wymaga ogromnego doświadczenia i odpowiednich, sprawdzonych aplikacji, ale efekt jaki jesteśmy w stanie osiągnąć łącząc sygnały zapotrzebowania z pomieszczeń z wysterowaniem central wentylacyjnych są warte tego wysiłku. Siemens, jako wiodący producent systemów automatyki budynkowej, posiada przygotowane aplikacje gwarantujące najwyższą efektywność energetyczną instalacji wentylacyjnej w budynku.


Świetnie! Buduję nowoczesny budynek. A gdyby tak…

Kolejnym krokiem w optymalizacji kosztów oraz pracy systemów automatyki pomieszczeniowej jest łączenie funkcji regulatorów VAV opisanych na początku artykułu z funkcją zaawansowanego sterownika automatyki pomieszczeniowej. Taki hybrydowy sterownik oprócz jakości powietrza jest w stanie sterować instalacjami takimi jak np. oświetlenie, żaluzje, grzejnik, klimatyzator itp. Dzięki takiemu zintegrowanemu podejściu jesteśmy w stanie osiągnąć najwyższy poziom efektywności energetycznej budynku oraz zapewnić odpowiedni poziom komfortu cieplnego i jakości powietrza w połączeniu z zagwarantowaniem odpowiedniego oświetlenia i ochrony przed słońcem w zajmowanych pomieszczeniach.

Systemy VAV do wentylacji


Portfolio VAV SIEMENS

Regulatory VAV Siemens:

  • Zakres pomiarowy 0…500 Pa
  • Czas obrotu 150 s
  • Zgodność: CE, RCM, UL, EAC


Kompaktowe i modułowe regulatory VAV ze sterowaniem 0/2...10V

Typ

Moment/Pow. przepustnicy

Sygnał sterujący

Napięcie pracy

Średnica osi
okrągłej (mm)

Średnica osi
kwadratowej (mm)

GDB181.1E/3

5 Nm/ok.0.8m2

3-Poz./DC 0/2...10 V AC 24 V 8...16 6...12.8

GLB181.1E/3

10 Nm/ok.1.5m2 3-Poz./DC 0/2...10 V AC 24 V 8...16 6...12.8

ASV181.1E/3

_

3-Poz./DC 0/2...10 V

AC 24 V

_

_



Kompaktowe regulatory VAV z komunikacją

Typ

Moment/Pow. przepustnicy

Komunikacja

Napięcie pracy

Średnica osi
okrągłej (mm)

Średnica osi
kwadratowej (mm)

GDB181.1E/KN

5 Nm/ok.0.8m2

KNX/PL-Link AC 24 V 8...16 6...12.8

GLB181.1E/KN

10 Nm/ok.1.5m2 KNX/PL-Link AC 24 V 8...16 6...12.8

GDB181.1E/MO

5 Nm/ok.0.8m2

Modbus RTU

AC 24 V

8...16

6...12.8

GLB181.1E/MO

10 Nm/ok.1.5m2 Modbus RTU AC 24 V 8...16 6...12.8

GDB181.1E/BA

5 Nm/ok.0.8m2 BACnet MS/TP AC 24 V 8...16 6...12.8

GLB181.1E/BA

10 Nm/ok.1.5m2 BACnet MS/TP AC 24 V 8...16 6...12.8



Regulatory VAV zintegrowany ze sterowaniem automatyki pomieszczeniowej

Typ

Moment/Pow. przepustnicy

Komunikacja

Napięcie pracy

Średnica osi
okrągłej (mm)

Średnica osi
kwadratowej (mm)

DXR2.E10PL-102B

5 Nm/ok.0.8m2

BACnet/IP + KNX AC 24 V 8...16 6...12.8

DXR1.E10PL-112

10 Nm/ok.1.5m2 BACnet/IP + KNX AC 24 V 8...16 6...12.8

DXR1.E09PDZ-112

5 Nm/ok.0.8m2

BACnet/IP + Modbus

AC 24 V

8...16

6...12.8



O firmie SIEMENS

Firma Siemens posiada 170-letnie doświadczenie w prowadzonej z powodzeniem i wciąż intensyfikowanej działalności. Domeną tej działalności były i są technologie – nieustannie rozwijane, doskonalone, unowocześniane. Technologie, które w efekcie służą człowiekowi, czynią jego życie wygodniejszym, bezpieczniejszym i łatwiejszym. Dzięki koncentracji swoich działach w obszarach elektryfikacji, automatyzacji i digitalizacji, Siemens wyznacza kierunki dalszego rozwoju.

Belimo logo


Artykuł został przygotowany przez firmę Siemens
Sprawdź karty techniczne regulatorów VAV z siłownikami Siemens




Chcesz się dowiedzieć więcej? Przeczytaj inne artykuły na temat regulatorów przepływu:

  1. Regulatory przepływu VAV
  2. Regulatory przepływu w wentylacji - przegląd rozwiązań
REKUPERACJA
PROJEKTOWANIE
x
Alnor Systemy Wentylacji
Aleja Krakowska 10
05-552 Wola Mrokowska
Polska

tel. +48 22 737 40 00