Ta strona używa Cookies. Przeczytaj naszą politykę prywatności. xKorzystając ze strony
wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Co to jest moduł CF?

Co to jest moduł Constant Flow (CF)?


Constant Flow (z ang. stały przepływ) jest to system oparty na zasadzie utrzymywania w instalacji stałego wydatku. Działa na zasadzie odczytu różnicy pomiędzy ciśnieniem dynamicznym na około wentylatora, a ciśnieniem statycznym w kanale przed wentylatorem. Dla różnych wartości różnicy tych dwóch ciśnień przypisane są różne wartości wydatku powietrza.

Dzięki temu system jest w stanie odczytując ciśnienie dopasować odpowiadający mu przepływ. System CF stale monitoruje ciśnienie w kanałach i w przypadku wzrostu oporu, zwiększa prędkość obrotową wentylatorów aby utrzymać stały wydatek, taki jak pierwszego dnia podczas montażu rekuperatora.

Dlaczego warto wybrać rekuperator z modułem CF?

Podczas użytkowania instalacja wentylacyjna ulega rozregulowaniu w sposób naturalny. Rozlegulowanie systemu wentylacyjnego jest jak najbardziej normalnym zjawiskiem aczkolwiek większość użytkowników nie ma o nim pojęcia. Użytkownicy nie wiedzą, że bez systemu CF nigdy nie będą posiadali takiej ilości powietrza w instalacji na jaką mają zapotrzebowanie.

Istnieją trzy czynniki wpływające na spadek początkowo ustawionego wydatku w systemie rekuperacji:

  • zabrudzenie filtrów powietrza,
  • kondensacja(wykroplenie się) wody w wymienniku ciepła pomiędzy lamelami,
  • wysoka różnica temperatur wpływająca na zmianę wydatku masowego przepływającego powietrza.

W każdym z wyżej wymienionych przypadków następuje wzrost oporów ciśnienia w instalacji. 

Wybór rekuperatora z modułem CF oznacza pewność, że przez cały rok mamy utrzymaną stałą ilość powietrza nawiewaną i wyciąganą z budynku zgodnie z zapotrzebowaniem przewidzianym w projekcie rekuperacji. Jest to wysoce odczuwalna zmiana, ponieważ na zabrudzonym filtrze opór może wzrosnąć z 20 Pa do nawet ponad 100Pa. (pięciokrotnie). W wielu instalacjach wentylacyjnych niezrównoważenie przepływów (nawiewnego i wyciągowego) sięga aż 30%.

Ma to bezpośredni wpływ na zwiększenie kosztów ogrzewania budynku. Z zainstalowanym systemem CF klient ma pewność że zaprojektowana ilość powietrza wentylacyjnego bierze udział w odzysku ciepła, co wpływa na maksymalizację efektywności energetycznej i spadek kosztów ogrzewania.

Jakie są skutki niezrównoważonej instalacji w domu?

Są dwa przypadki niezrównoważonej instalacji w domu:

Nadciśnienie 

Nadciśnienie w budynku, poprzez wzrost oporów ciśnienia na ciągu kanałów wywiewnych spowodowany systematycznym brudzeniem się filtra wyciągowego oraz wzrost ciśnienia w wymienniku spowodowany wykropleniem się wody, przez co spada ilość powietrza wywiewanego.

W budynku powstaje nadciśnienie co powoduje uciekanie powietrza przez wszelkie nieszczelności. Powietrze to nie przepływa przez wymiennik ciepła w rekuperatorze i nie bierze udziału w odzysku ciepła. Bezpośrednim skutkiem jest większa strata energetyczna budynku oraz wzrost kosztów jego ogrzania. Dodatkowo powietrze to nie przepływa przez filtr co ma wpływ na pogorszenie się jakości powietrza w domu.

Podciśnienie

Podciśnienie w budynku, poprzez wzrost oporów ciśnienia na ciągu kanałów nawiewnych spada ilość powietrza nawiewanego. W budynku powstaje podciśnienie co powoduje wypływ powietrza przez nieszczelności.

Powietrze to nie przepływa przez wymiennik ciepła w rekuperatorze i nie bierze udziału w odzysku ciepła. Bezpośrednim skutkiem jest większa strata energetyczna budynku oraz wzrost kosztów jego ogrzania. Dodatkowo powietrze to nie przepływa przez filtr co ma wpływ na pogorszenie się jakości powietrza w domu.

Na czym polega zrównoważona wentylacja?

W przypadku zrównoważonej wentylacji domowej, ilość powietrza na nawiewie i wyciągu jest taka sama. Ciśnienie panujące w budynku jest równe bądź mocno zbliżone do ciśnienia atmosferycznego. Nie występuje zjawisko uciekania powietrza przez nieszczelności w budynku.

100% ustawionego przepływu bierze udział w wymianie ciepła co ma bezpośredni wpływ na wykorzystanie potencjału rekuperacji i odzysku energetycznego, a także obniżenie kosztów ogrzewania.

Dla kogo polecamy wybór centrali rekuperacyjnej z CF?

Rekueprator z modułem Constant Flow rekomenudjemy każdemu kto chce aby jego instalacja działała poprawnie zgodnie z założeniami uwzględnionymi w projekcie wentylacji. W naszej ofercie mamy serię rekuperatorów PremAIR w wersji z modułem Constant Flow. 

Sprawdź rekuperatory z modułem CF

powrót
REKUPERACJA
PROJEKTOWANIE