Czy rekuperacja jest głośna?

Głośna rekuperacja

Osoby, zastanawiające się nad instalacją rekuperacji w swoim domu, bardzo często mają obawy dotyczące hałasu, jaki mogą emitować urządzenia wentylacyjne. Wymiana powietrza jest procesem, który generuje konkretny dźwięk, który można zniwelować prawidłowo dopasowanymi elementami systemu, jak też jego właściwym wykonaniem. Wentylacja pracuje nieustannie, bez żadnych przerw, przez całą dobę, przez wszystkie dni w roku. Ważne jest więc, aby była cicha, od tego zależy komfort mieszkańców. 


Co decyduje o bezgłośności rekuperacji?

Jak wynika z normy PN-87/B-02151/02 – Akustyka budowlana, natężenie hałasu w kuchni i toalecie w budynkach mieszkalnych nie może być większe, niż 40 dB(A). Wartości te są niższe w przypadku pomieszczeń typowo mieszkalnych – salonu czy sypialni, gdzie maksymalnie natężenie hałasu może wynosić 35 dB(A) w dzień i 25 dB (A) w nocy. 

Rekuperacja jest systemem, który przy dobrze zaprojektowanej instalacji, będzie pracował bezgłośnie. Wpływ ma na to jednak kilka czynników, które wszystkie należy uwzględnić przy projektowaniu i planowaniu rekuperacji oraz wyborze jej poszczególnych elementów. 


Rodzaj rekuperatora

Zanim rekuperator zostanie zamontowany, trzeba wybrać ten odpowiedni, najlepiej wpisujący się w projekt systemu oraz nasze indywidualne preferencje i oczekiwania. "Bezgłośną" pracę zapewniają na pewno nowoczesne i sprawnie działające urządzenia. Przy zakupie uwzględniamy klasę rekuperatora, im będzie ona wyższa, tym praca cichsza. Ma to znaczenie dla komfortu jej użytkowania. 

Rekuperatory różnią się jednak poszczególnymi elementami, w tym m.in. wentylatorami. Decydując się na rekuperator z wentylatorami stałoprądowymi, możemy się spodziewać ciszej pracującego urządzenia. Podobnie jest w przypadku wymienników ciepła. Modele obrotowe zbudowane są z większej ilości ruchomych części, które zwiększają poziom hałasu. Duże znaczenie ma ponadto obudowa. Najlepiej wybierać te dobrze izolowane termicznie i akustycznie. Tym samym zyskujemy zarówno większą energooszczędność, jak i niższy poziom hałasu. 

Warto jednak pamiętać, że jak wysokiej jakości nie byłaby centrala rekuperacyjna, to generuje ona tak zwany szum czy hałas w kanale wentylacyjnym i od obudowy. Głośność, którą my jako producenci musimy określić, to jest moc akustyczna obudowy urządzenia. od obudowy. Znajdziesz ją na etykiecie energetycznej rekuperatora oraz w karcie produktu.


Sposób montażu rekuperacji

Wybór odpowiedniego, nowoczesnego rekuperatora nie gwarantuje jeszcze bezgłośnej pracy całego systemu. Konieczne jest wykonanie w sposób właściwy montażu całego systemu i jego elementów składowych. Dźwięki w wentylacji mechanicznej generowane są przez czynniki aerodynamiczne i mechaniczne. Problem często pojawia się też przy zbyt luźnych połączeniach elementów oraz niewłaściwym sposobie dobrania średnicy rur. Przy projekcie i jego realizacji należy uwzględnić konieczność zastosowania tłumików oraz fachowe wykonanie izolacji przewodów wentylacyjnych. Nie zaleca się też montażu rekuperatora w sąsiedztwie sypialni. W ciągu dnia zapewne nie będzie słyszalny żaden dźwięk, jednak w nocy przeszkadzają nam nawet te najmniejsze i tylko delikatnie słyszalne. 


Średnica przewodów wentylacyjnych

Przewody wentylacyjne powinny mieć taką średnicę, aby prędkość przepływu powietrza nie była większa, niż 3-4 m/s. Można je ponadto wygłuszyć za pomocą przepustnicy, która skutecznie ogranicza szumy. W niektórych przypadkach w nawiewie montowane są tłumiki hałasu. 


Czy stosować tłumiki przy centrali? 

Naszym zdaniem dobrą praktyką jest monaż tłumika hałasu za rekuperatorem. Ponieważ, nieważne jak nowoczesny i cichy jest wentylator, jaką akustycznie zaizolowaną obudowę ma urządzenie. Rekuperator będzie generował szum, hałas do kanałów. Oczywiście, na skrajnych odcinkach instalacji wentylacyjnej, czyli w kratkach, zaworach wentylacynych, daleko od centrali, ten szum będzie praktycznie niesłyszalny. Ale już w pomieszczeniu blisko rekuperatora, mieszkańcy mogą słyszeć szum.

Uważamy, że przy tak małym koszcie tłumików akustycznych, ich montaż nie wpłynie znacznie na koszt całej instalacji. A montaż po stronie nawiewnej tylko podniesie użytkownikom poziom komfortu akustycznego. Są instalatorzy rekuperacji, którzy montują tłumik hałasu również na wyrzucie (stronie wywiewnej), aby nie wydostawał się na zewnątrz hałas. W tym przypadku dbamy a komfort naszych sąsiadów. Podsumowując, rekomendujemy montaż tłumika wentylacyjnego za centralą rekuperacyjną, niezależnie ,jak według producenta, cicho pracuje.


Jaki tłumik do wentylacji mechanicznej?

Przy doborze tłumika hałasu do naszej instalacji możemy skorzystać z programów doboru dla tłumków akustycznych. Nasz program doborowy AlnorSILENT jest darmowy i dostepny na stronie do pobrania. Tutaj jest krótki instruktaż jak z niego korzystać. Z reguły tłumiki akustyczne, sztywne typu SIL mają dużo lepsze tłumienie niż często stosowane tłumiki elastyczne. Tłumiki elastyczne są bardzo często montowane przed centralą, poniewaz zajmują mało miejsca. 

Sprawdź dane akustyczne tłumików hałasu. 


Jak głośna jest rekuperacja?

Wybór rekuperatora, jego fachowy montaż, a także właściwa średnica przewodów wentylacyjnych wpływa na poprawnie wykonany system, który charakteryzuje się cichą, praktycznie bezgłośną pracą. Oczywiście samo urządzenie generuje hałas, ważne żeby nie był za wysoki. Z definicji, tzw hałas to fala dźwiękowa rozchodząca się w danym ośrodku, jak fala na powierzchni wody. Fala akustyczna może się odbijać, przenikać lub ugiąć a także interferować, czyli wzmocnić lub osłabić z inną falą. W urządzeniach wentylacyjnych mierzy się poziom ciśnienia akustycznego Lp (na podstawie logarytmu zmień ciśnień) w decybelach o korekcji A - db(A). Korekcja A to zakres słyszalny dla ludzkiego ucha. Co ważne, zgodnie z przepisami podaje się wartość mocy akustycznej Lwa db(A) generowaną przez obudowę, która jest wartością liczoną na podstawie pomiaru ciśnienia akustycznego w odległości 1m.

Etykieta energetyczna rekuperatora

Można także zmierzyć poziom ciśnienia akustycznego w kanałach i podać wartość mocy Lwa dla każdego króćca. Aczkolwiek procedury testowe nie odzwierciedlają indywidualnych warunków każdej instalacji, czyli rodzaju, długości czy sposobu ułożenia kanałów. Dlatego, zgodnie z Ekoprojektem, producenci podają wartość mocy akustycznej od odbudowy dla 70% wydajności urządzenia. Większość urządzeń generuje moc akustyczną ok 50-60 dB(A). Wartości poniżej 45dB(A) można uznać za wyjątkowo ciche.

REKUPERACJA
PROJEKTOWANIE
x
Alnor Systemy Wentylacji
Aleja Krakowska 10
05-552 Wola Mrokowska
Polska

tel. +48 22 737 40 00