Czym skutkuje brak wentylacji?

Inteligentny system wentylacji


Zastanawiasz się, czym grozi brak wentylacji w mieszkaniu? Nieodpowiedni przepływ powietrza może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Dotyczy to zarówno obiektów mieszkalnych, jak i przemysłowych, usługowych czy handlowych. Profesjonalny system wymiany powietrza korzystnie wpływa nie tylko na stan nieruchomości, ale i zdrowie oraz samopoczucie osób, które w nim przebywają. Poznaj konsekwencje wynikające z braku dobrej wentylacji wewnątrz budynku!

Dlaczego system wentylacji jest istotny?

System wentylacji odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu odpowiedniej jakości powietrza w środku różnego rodzaju obiektów. Przy projektowaniu budynków – zarówno mieszkalnych, przemysłowych, jak i tych użyteczności publicznej – zapewnienie efektywnej cyrkulacji jest jednym z najważniejszych zadań i wyzwań. Poprzez wymianę powietrza oraz usuwanie zanieczyszczeń, system wentylacji pomaga utrzymać optymalne, bezpieczne dla zdrowia warunki. Co więcej, chroni również struktury budynku przed wilgocią i pleśnią.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje wentylacji, a mianowicie grawitacyjna (nazywana również naturalną) oraz mechaniczna. Różnica między nimi polega na sposobie wymuszania przepływu powietrza. Pierwszy wymaga wybudowania pionowych kanałów wentylacyjnych, a jego działanie jest uzależnione od aktualnych warunków atmosferycznych, przede wszystkim temperatury i ciśnienia. Drugi – wykorzystuje wentylatory lub centrale wentylacyjne, które mogą odzyskiwać ciepło z odprowadzanego powietrza. Co więcej, wentylacja mechaniczna umożliwia precyzyjniejszą kontrolę nad przepływem powietrza oraz nad jego jakością, co pozwala dostosować parametry wentylacji do konkretnych potrzeb i warunków budynku. Oprócz energooszczędności wyróżnią ją również skuteczność w usuwaniu z powietrza szkodliwych substancji powstających w wyniku procesów przemysłowych, co jest szczególnie ważne we wszelkich zakładach pracy. Wyeliminowanie zanieczyszczeń, takich jak pył, jest konieczne, aby dane miejsce spełniało wymagania techniczne i jednocześnie zapewniało higieniczne warunki.


 

Skutki braku wentylacji

Brak odpowiedniej wentylacji może prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji, w tym m.in.:

  • podniesienia poziomu dwutlenku węgla, a w najgorszym przypadku pojawienia się śmiertelnego zagrożenia w postaci czadu;
  • rozwoju pleśni;
  • nadmiernej wilgotności i pogorszenie izolacji termicznej w wyniku zawilgocenia ścian;
  • nieświeżego, pełnego zanieczyszczeń powietrza;
  • pogorszenia samopoczucia i jakości snu;
  • problemów zdrowotnych, takie jak alergie, kaszel, ból gardła czy zawroty głowy.

W zależności od typu budynku i jego funkcji poszczególne skutki będą się różnić. Z tego powodu warto bliżej omówić każdy możliwy przypadek.

Wentylacja w domu

Wentylacja w domu jest niezbędna do zapewnienia komfortowych i bezpiecznych warunków do życia. System powinien być odpowiednio zaprojektowany, aby skutecznie usuwać zanieczyszczenia i utrzymywać właściwą wilgotność powietrza, poprawiając tym samym samopoczucie wszystkich domowników. Do niebezpiecznej sytuacji może dojść w przypadku braku odpowiedniej cyrkulacji w pomieszczeniach, w których znajduje urządzenie gazowe, takie jak kuchenka. 

 

Wentylacja w mieszkaniu

Wentylacja w mieszkaniu, przykładowo w bloku, ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia świeżego i czystego powietrza wewnątrz pomieszczeń, podobnie jak w przypadku domów wolnostojących. System powinien być odpowiednio dostosowany do potrzeb oraz specyfiki budynku, aby zapewnić skuteczną cyrkulację. Zdarza się jednak, że wentylacja została nieprawidłowo zaprojektowana, a mieszkańcy muszą mierzyć się m.in. z przewiewem, przeciągiem i utrudnieniami w przepływie powietrza.

Wentylacja w budynku innym niż mieszkalny

Wentylacja w budynkach innym niż mieszkalne, takich jak biura, sklepy czy magazyny, również ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia zdrowych i komfortowych warunków – dla pracowników oraz użytkowników tej powierzchni. Nadmiar wilgoci może prowadzić do zniszczenia materiałów budowlanych oraz sprzętu, a także sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia pracowników oraz klientów. Dodatkowo w przypadku obiektów przemysłowych w powietrzu mogą znajdować się szkodliwe substancje.



Wentylacja wewnątrz budynku ma istotny wpływ na jego użytkowników. Odpowiednio funkcjonujący system może wyeliminować zanieczyszczenia i zapobiec wystąpieniu nadmiernej wilgotności/suchości. Co w przypadku, jeśli stan cyrkulacji powietrza jest nieprawidłowy? Zła wentylacja może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia mieszkańców, pracowników i wszystkich osób przebywających na terenie danego obiektu.

Jakie mogą być konsekwencje braku wentylacji dla zdrowia?

Brak dobrej wentylacji prowadzi do szeregu różnych problemów zdrowotnych, oto najczęstsze z nich:

  • bóle i zawroty głowy,
  • kłopoty z koncentracją,
  • przesuszenie błon śluzowych,
  • choroby dróg oddechowych,
  • zwiększone ryzyko wystąpienia astmy czy zmian skórnych,
  • nasilenie objawów alergii,
  • suchy kaszel,
  • zmęczenie i ogólne osłabienie.
     


Rekuperatory ALNOR, od lewej: PremAIR, MinistAIR, SlimAIR.
 

Jakie problemy może rozwiązać wentylacja mechaniczna?

Dobrze działająca wentylacja mechaniczna może rozwiązać problemy we wszystkich typach budynków. Nie ma znaczenia, czy zostanie zamontowana w domu, czy obiekcie handlowym/przemysłowym. Taki system działa sprawniej niż grawitacyjny – można go dostosować do konkretnych potrzeb i warunków danej nieruchomości, zapewniając efektywną cyrkulację bez względu na jej wielkość czy konstrukcję.

Wentylacja mechaniczna skutecznie filtruje nawiewane powietrze, usuwając z niego alergeny oraz nieczystości o różnym typie i pochodzeniu – zarówno charakterystyczne dla produkcji przemysłowej, jak i te będące uniwersalnym źródłem problemu wielu obiektów mieszkalnych, np. smog. W przypadku obiektów przemysłowych brak odpowiedniej cyrkulacji może pogarszać warunki pracy oraz obniżać efektywność działań wykonywanych wewnątrz budynku. 
Wentylacja z rekuperatorem, czyli centralą wentylacyjną umożliwiającą odzyskiwanie ciepła w wywiewanego powietrza, pozwala na ograniczenie strat energii w pomieszczeniach. W ten sposób można znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie oraz poprawić ogólny komfort cieplny w mieszkaniu. Rekuperacja stanowi inwestycję korzystną nie tylko z perspektywy oszczędności w trakcie użytkowania, ale i wpływu na zdrowie domowników. Wentylacja mechaniczne podnosi zarówno jakość powietrza, jak i poziom życia.


 

Rekuperacja co to jest - dowiedz się jak działa rekuperacja, jakie są jej najważniejsze komponenty, zalety i wady. 

REKUPERACJA
PROJEKTOWANIE
x
Alnor Systemy Wentylacji
Aleja Krakowska 10
05-552 Wola Mrokowska
Polska

tel. +48 22 737 40 00