Ta strona używa Cookies. Przeczytaj naszą politykę prywatności. xKorzystając ze strony
wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Czym jest wentylacja?

wentylacja co to 

Wentylacja to nic innego jak proces usuwania zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń i dostarczanie w jego miejsce świeżego. Jest to niezbędny mechanizm, ponieważ powietrze stale podlega zanieczyszczeniu. Sprawna i efektywna wentylacja jest aktualnie jednym z podstawowych kryteriów, który jest brany pod uwagę przy projektowaniu budynków mieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej.

Odpowiednia wymiana powietrza jest niezbędna do oddychania oraz do bezpiecznej pracy urządzeń zużywających powietrze. Wentylacja jest szczególnie istotna, gdy w powietrzu obecne są dodatkowe zanieczyszczenia, takie jak: dym papierosowy, opary substancji chemicznych oraz różnego rodzaju pyły. Dzięki systemom wentylacji utrzymane są odpowiednie parametry powietrza w pomieszczeniach tak, aby spełniało ono ustanowione normy higieniczne oraz wymagania techniczne.

Do czego służy wentylacja?

Efektywna wentylacja gwarantuje stały dostęp do odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniach. Gdyby ten istotny proces nie zachodził, podniósłby się poziom dwutlenku węgla oraz pary wodnej, co jest szczególnie niekorzystną sytuacją. Dwutlenek węgla znajduje się nie tylko w wydychanym przez ludzi powietrzu, ale również powstaje w wyniku pracy kuchenek, kominków, kotłów oraz pieców. W sytuacji niedoboru powietrza, w wyniku spalania zaczyna powstawać śmiertelnie niebezpieczny tlenek węgla, czyli czad.

Z kolei nadmiar pary wodnej może prowadzić do zawilgocenia ścian, co przyczyni się do powstania grzyba albo pleśni. Dodatkowo zawilgocona izolacja cieplna ma gorszą izolacyjność termiczną. Jeśli szyby i lustra w mieszkaniu są ciągle zaparowane i zbiera się na nich woda, często jest to oznaka zbyt wysokiej ilości pary wodnej w powietrzu. Świadczy to również o tym, że wentylacja w mieszkaniu nie działa w odpowiedni sposób. W związku z zagrożeniami, jakie mogą wystąpić w przypadku nieefektywnej wentylacji, zapewnienie ciągłej cyrkulacji powietrza jest bardzo ważnym aspektem. Odpowiednio zamontowany system wentylacji pozwala cieszyć się dostępem do świeżego powietrza, bez nieprzyjemnych przeciągów.

Jakie rodzaje wentylacji możemy wyróżnić?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje wentylacji: naturalna (grawitacyjna) oraz mechaniczna. Wentylacja grawitacyjna jest jednym z najprostszych i najstarszych mechanizmów cyrkulacji powietrza. Ten sposób polega na wybudowaniu pionowych kanałów wentylacyjnych, które odpowiadają za odprowadzenie ciepłego powietrza z górnych partii pomieszczeń na zewnątrz. Poprzez różnicę ciśnień, która przy odpowiednich warunkach powstaje w kominie wentylacyjnym, wytwarza się ciąg powietrza, który umożliwia wypychanie powietrza przez wentylacyjny kanał grawitacyjny przez komin do góry. Jednak, aby taka sytuacja miała miejsce, potrzebne są ściśle określone warunki.

Do zalet wentylacji grawitacyjnej można zaliczyć:

 • brak potrzeby instalowania urządzenia mechanicznego, aby wentylacja grawitacyjna mogła działać,
 • nie ma konieczności rozprowadzania instalacji wentylacyjnej.
 • bezgłośna praca
 • bezobsługowa praca

Z kolei wady wentylacji grawitacyjnej to:

 • konieczność rozszczelnienia okien poprzez otwarte nawiewniki lub uchylone okna,
 • brak możliwości kontrolowania ilości powietrza wyciąganego i nawiewanego oraz brak możliwości sterowania intensywnością wentylacji,
 • jej całkowite uzależnienie od warunków atmosferycznych (temperatury oraz ciśnienia),
 • duże straty energetyczne budynku (brak możliwości jakiegokolwiek odnawiania energii),
 • inwersja, czyli zmiana kierunku przepływu powietrza w kanałach wyciągowych.

Drugim rodzajem wentylacji jest wentylacja mechaniczna - inaczej nazywana rekuperacją, która zapewnia stałą wymianę zużytego powietrza na świeże. Jest to najbardziej energooszczędny sposób wentylacji, ponieważ gwarantuje ona stałą wymianę powietrza z jednoczesnym odzyskiem ciepła.

Nawiewane powietrze jest również filtrowane. W wentylacji mechanicznej centralnym elementem jest centrala wentylacyjna zwana potocznie rekuperatorem. Najważniejszą częścią rekuperatora jest wymiennik ciepła, w którym dochodzi do przekazania energii między strumieniami powietrza nawiewanego oraz wywiewanego.

Do zalet wentylacji mechanicznej można zaliczyć:

 • stałą i niezależną od warunków zewnętrznych cyrkulację powietrza, która jest dodatkowo w pełni kontrolowana,
 • bardzo dużą oszczędność na ogrzewaniu (nawet do 50%),
 • filtrację powietrza nawiewanego, dzięki czemu ogranicza się kontakt ze smogiem oraz alergenami znajdującymi się w powietrzu,
 • wysoki komfort klimatyczny w wentylowanych pomieszczeniach,
 • możliwość wykorzystania energii z gruntu.

Z kolei wady korzystania z rekuperacji są następujące:

 • koszty jej instalacji są większe niż wentylacji grawitacyjnej,
 • koszty eksploatacyjne, które dotyczą serwisu, wymiany filtrów oraz zużycia prądu,
 • możliwość awarii rekuperatora.

Każdy z rodzajów wentylacji ma swoje wady i zalety, wybór, który jest lepszy, należy tylko do Ciebie.

Wentylacja hybrydowa - czym jest?

Wentylacja hybrydowa polega na naprzemiennym działaniu w sposób mechaniczny i naturalny lub działaniu obydwu systemów, które się wzajemnie uzupełniają. Taka możliwość istnieje, ponieważ w wentylacji hybrydowej stosuje się elementy sterujące pracą obydwu układów, poprzez monitorowanie warunków zewnętrznych i parametry pracy instalacji wentylacyjnej.

W związku z tym wentylacja hybrydowa działa w sposób naturalny, kiedy na zewnątrz i wewnątrz panują sprzyjające ku temu warunki, a kiedy nie są one wystarczające, aby zachodziła sprawna wymiana powietrza, zaczyna ona działać w sposób mechaniczny. Oczywiście działa to również w odwrotnej sytuacji, czyli działanie mechaniczne jest wspomagane lub zastępowane przez naturalną wymianę powietrza, gdy istnieje taka możliwość. Cel wentylacji hybrydowej jest następujący: zapewnienie wymaganej wymiany powietrza w pomieszczeniach, która zachodzi przy jednoczesnym maksymalnym ograniczeniu zużycia energii, która jest niezbędna do pracy instalacji.

Jaką wentylację do domu wybrać?

Jeszcze kilka lat temu, w zdecydowanej większości domów można było spotkać wentylację grawitacyjną. Jednak w ostatnim czasie coraz więcej ludzi decyduje się na wentylację mechaniczną. Wybór odpowiedniej wentylacji często nie jest łatwy. Wpływ na decyzję mają indywidualne potrzeby oraz zasoby finansowe. Jest kilka kwestii, nad którymi trzeba się zastanowić, wybierając rodzaj wentylacji do swojego domu. Ogromnym atutem wentylacji grawitacyjnej jest jej prostota, w związku z tym charakteryzuje się ona niską ceną.

Jednak eksperci zwracają uwagę na bardzo istotną wadę tego rodzaju wentylacji, czyli brak możliwości pełnej kontroli nad wymianą powietrza w domu, co w dłuższej perspektywie może okazać się uciążliwą cechą. W związku z tym lepszym wyborem będzie inwestycja w wentylację mechaniczną, czyli tę, która zawiera rekuperator. Najważniejszą zaletą tego systemu jest jego uniezależnienie od warunków atmosferycznych. Kolejnym aspektem jest pełna możliwość kontroli ilości cyrklowanego powietrza, co wiąże się ze znacznymi oszczędnościami na ogrzewaniu. Dodatkową zaletą wentylacji mechanicznej jest filtrowaniepowietrza, które dostaje się do domu i oczyszczanie go ze szkodliwych substancji, takich jak cząsteczki smogu oraz alergeny.

Dlaczego wentylacja grawitacyjna nie działa przy szczelnych oknach?

Siłą napędową wentylacji grawitacyjnej jest różnica gęstości powietrza zimnego (które znajduje się na zewnątrz) i ciepłego (wewnątrz pomieszczeń). Dzięki temu zjawisku lżejsze, ogrzane powietrze unosi się do góry i następnie wydostaje się na zewnątrz przez kominy wentylacyjne. Zakończone kratkami wloty do kominów wentylacyjnych znajdują się w pomieszczeniach, które są określane jako najbrudniejsze, czyli kuchnia oraz łazienka. Na miejsce zużytego powietrza, dostaje się świeże z zewnątrz. Jeśli różnica w temperaturach na zewnątrz i wewnątrz jest mała, siła ciągu w kanałach wentylacyjnych może być za mała, aby skutecznie usuwać zużyte powietrze z pomieszczeń. Powietrze z zewnątrz dostaje się do mieszkań lub domów poprzez nieszczelność okien. Z tego właśnie powodu wentylacja grawitacyjna nie będzie mogła działać przy szczelnych oknach.

Ile kosztuje wentylacja mechaniczna?

Jeśli rozważasz instalację wentylacji, która w swojej budowie ma rekuperator, warto zastanowić się nad tą kwestią jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu, ponieważ w przeciwnym razie będzie konieczne kucie ścian i stropów. Podczas projektowania wentylacji należy wziąć pod uwagę ilość wymienianego powietrza w zależności od metrażu mieszkania. Przepisy narzucają, ile metrów sześciennych powietrza powinno być usuwanych z pomieszczenia. Na cenę instalacji wentylacji mechanicznej wpływa kilka czynników.

Po pierwsze różne ceny fachowców. Kolejnym aspektem są ceny materiałów, z których jest wykonana wentylacja z rekuperatorem. Inną kwestią jest opłata za robociznę, którą nie każda firma zawiera w wycenie projektu, dlatego warto dopytać się o tę informację u źródła. Średnia cena założenia wentylacji mechanicznej dla domu jednorodzinnego o powierzchni 150 metrów kwadratowych wynosi w okolicach 10 000 - 15 000 zł.

Na początku ten koszt może nieco odstraszać, ale należy wziąć pod uwagę wspomniane wcześniej zalety tego systemu. Założenie wentylacji grawitacyjnej również kosztuje, co prawda mniej niż instalacja wentylacji mechanicznej, ale w dłuższej perspektywie wybór tej drugiej okaże się lepszą inwestycją. Podczas budowy nowego domu można zrezygnować z kanałów murowanych/prefabrykowanych co pośrednio obniża koszt rekuperacji. Wentylacja z rekuperatorem dodatkowo pozwala na znaczną oszczędność w ogrzewaniu.

Czy rekuperację można zamontować w każdym domu?

Instalację z rekuperatorem jak najbardziej można zamontować w każdym rodzaju domu, ponieważ jej głównym zadaniem jest zapewnienie najwyższej jakości powietrza w pomieszczeniach bez konieczności ich wietrzenia. Dodatkowo za pomocą rekuperatora odzyskuje się ciepło z wentylowanego miejsca, ponieważ w budowę rekuperatora wchodzi wymiennik ciepła, dzięki któremu usuwane powietrze z domu, które jest cieplejsze, ogrzewa zimniejsze, docierające do środka.

Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy zwracają uwagę na kwestie ekologiczne i chcą, aby ich dom był przyjaźniejszy dla planety. Dodatkową zaletą rekuperacji jest fakt, że podczas zimy nie dochodzi do wychładzania pomieszczeń, a latem do ich przegrzania. Prawda jest taka, że rekuperacja jest idealnym rozwiązaniem dla każdego domu lub mieszkania, którego mieszkańcy chcą cieszyć się świeżym i zdrowym powietrzem. Wentylację z rekuperatorem można zainstalować zarówno w domu jednorodzinnym, jak i mieszkaniu, w kamienicy lub w domu z drewna.

Czy wentylacja mechaniczna gwarantuje, że w domu będzie czyste powietrze bez smogu i wirusów?

W obecnych czasach, kiedy zanieczyszczenie powietrza jest niezwykle wysokie, coraz więcej osób zastanawia się nie tylko jak ograniczyć emisję szkodliwych substancji, ale również, w jaki sposób chronić swój dom i jego mieszkańców przed wszechobecnym smogiem, alergenami oraz wirusami. Wiele osób w tym celu zaopatruje się w oczyszczacze powietrza, ale warto wiedzieć, że również wentylacja mechaniczna zapewnia ochronę przed szkodliwymi cząsteczkami. Filtry znajdują się we wnętrzu rekuperatora, przy wymienniku. Ze znajdującej się na nich klasyfikacji można dowiedzieć, jaką ilość zanieczyszczeń jest w stanie zatrzymać dany filtr. Dzięki odpowiedniemu rodzaju filtra zatrzymywane są również większe zanieczyszczenia, takie jak owady, piasek i kurz.

Najważniejsza, w kontekście ochrony zdrowia, jest filtracja powietrza ze smogu oraz wirusów. Należy zwracać uwagę na klasy wybieranych filtrów, ponieważ na każdym producent zawiera informacje, jakie rodzaje cząsteczek dany produkt jest w stanie zatrzymać. W związku z tym, że rekuperator składa się z dwóch wentylatorów, które odpowiednio wywiewają oraz nawiewają powietrze, system ten zapewnia wystarczająco często wymianę powietrza, aby cieszyć się oczyszczonym i zdrowym powietrzem w domu.

Czy wentylacja jest konieczna? Dlaczego trzeba wentylować pomieszczenia?

Wentylacja w domu lub mieszkaniu jest niezwykle istotna, ponieważ w bezpośredni sposób wpływa ona na zdrowie. W wyniku braku wentylacji w powietrzu kumuluje się wysoka zawartość dwutlenku węgla oraz pary wodnej, przez co zawartość tlenu spada i w związku z tym przyczynia się to do poczucia senności, otępienia, bólu głowy oraz problemów z koncentracją.

Z kolei w momencie, gdy powietrze staje się zbyt suche (czyli wilgotność spada poniżej 40%) dochodzi do przesuszenia błon śluzowych i rozwoju niektórych bakterii oraz wirusów, które przyczyniają się do chorób górnych dróg oddechowych. Z kolei w zbyt wilgotnym powietrzu (wilgotność powyżej 60%), w bardzo szybkim tempie rozwijają się różnego rodzaju grzyby oraz pleśń, które są szkodliwe dla zdrowia oraz mebli w mieszkaniu. Wentylacja pomieszczeń, w których znajdują się kuchenki gazowe, kominki lub kotły centralnego ogrzewania jest szczególnie istotna ze względów bezpieczeństwa.

Jaką wentylację wybrać do kuchni?

Odpowiednia wentylacja w kuchni jest bardzo istotna, ponieważ w ten sposób pozbywamy się niebezpiecznego gazu, który może uwalniać się z kuchenki gazowej. Dodatkowo pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów po gotowaniu oraz nadmiaru wilgoci. W związku z kwestiami bezpieczeństwa, w kuchni najlepiej zdecydować się na wentylację mechaniczną, ponieważ wentylacja grawitacyjna jest zależna od warunków pogodowych i nie zawsze działa efektywnie.

Dodatkowym elementem wspierającym wentylację jest okap kuchenny. Dobrym pomysłem jest podłączenie okapu do automatyki rekuperatora, w najprostszy nawet sposób, żeby zbilnsować ilości powietrza podczas pracy okapu. Często wydajność (m3/h) okapu jest co najmniej równa lub większa niż całkowita wydajność centrali. Przydaje się on podczas gotowania, ponieważ zbiera nie tylko zapachy, ale również gromadzącą się parę wodną. Oprócz kwestii indywidualnych wentylacja kuchni jest niejako narzucana w normie PN-83/B-03430. Zgodnie z tą normą przyjmuje się, że strumień objętości powietrza wentylacyjnego dla mieszkań stanowi sumę strumieni usuwanych z kuchni. Dlatego wspomniane wyżej strumienie powinny wynosić:

 • dla kuchni z oknem zewnętrznym, która jest wyposażona w kuchenkę gazową lub węglową - 70 m3/h,
 • dla kuchni z oknem zewnętrznym, która jest wyposażona w kuchenkę elektryczną - 30 m3/h (bez okna 50 m3/h),
 • kuchnie bez okna zewnętrznego, wyposażone w kuchenkę gazową powinny mieć mechaniczną wentylację wywiewną, a usuwany strumień powietrza powinien wynosić 70 m3/h.

Oprócz wymienionych wyżej kwestii warto zwrócić uwagę na to, żeby drzwi kuchni miały albo małe otwory na dole lub były krótsze o kilka centymetrów, ponieważ nie mogą być one całkowicie szczelne.

Jaką wentylację wybrać do łazienki bez okna?

Jeśli ręczniki w łazience nie chcą wyschnąć, a lustra są cały czas zaparowane, to są to najczęściej spotykane oznaki złej wentylacji w tym pomieszczeniu. Najczęściej spotykanym rodzajem wentylacji w łazienkach jest wentylacja grawitacyjna, która dodatkowo wspomagana jest nawiewnikami oraz drzwiami z otworami na dole. Jednak w przypadku łazienki, która nie posiada okien, warto rozważyć instalację wentylacji mechanicznej. Pracuje on nieustannie lub tylko w momencie, gdy włączy się światło w łazience.

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nowoczesne wentylatory są wyposażone w czujniki poziomu wilgotności w pomieszczeniu, czujniki ruchu lub światła i w ten sposób to urządzenie uruchamia się samo. Miejsce instalacji wentylatora jest istotne. Najlepiej, aby znajdował się on z dala od drzwi, dzięki czemu strumień świeżego powietrza będzie przepływać przez całą łazienkę. Najlepszym miejscem na wentylator jest miejsce bezpośrednio nad źródłem pary wodnej, na przykład nad kabiną prysznicową. Oczywiście w przypadku centralnego systemu wentylacji, wyciągi z łazienek i toalet należy podłączyć do systemu.

Jaką wentylację wybrać do kotłowni?

Wentylacja w pomieszczeniach takich jak kotłownie ma za zadanie dostarczyć odpowiednią ilość świeżego powietrza potrzebną do procesu spalania oraz zapewniającą właściwą wymianę powietrza. Wymagania, jakie powinny spełniać pomieszczenia, w których znajdują się kotły grzewcze, są określane w przepisach prawnych. Bardzo ważnym aspektem wentylacji w kotłowniach jest usuwanie szkodliwych gazów, które są wydzielane podczas spalania. W zależności od rodzaju kotła w kotłowni istnieją różne sposoby wentylacji.

W przypadku pomieszczeń, w których znajdują się kotły na paliwo stałe lub olej opałowy, należy zapewnić nawiew niezbędnego strumienia powietrza dla prawidłowej pracy kotłów, a oprócz tego nawiew i wywiew powietrza dla wentylacji kotłowni. Z kolei w kotłowniach z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi, które pobierają powietrze do spalania z pomieszczenia, zabronione jest stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej.

To jaką wentylację można wybrać do kotłowni, uzależnione jest od urządzeń, które się znajdują w tym pomieszczeniu. W zależności od kotłów można zainstalować wentylację grawitacyjną lub wentylację mechaniczną. W nowoczesnych budynkach funkcję kotłowni przejmują pomieszczenia techniczne, gdzie zainstalowane są pompy ciepła, rekuperatory i inne urządzenia (nie będące kotłami!). Bardzo często te pomieszczenia pełnią dodatkowo funkcję jako pralni/suszarni, można wówczas podłączyć je do systemu rekuperacji.

Szukasz więcej informacji na temat wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Sprawdź nasze TOP 5 artykułów na temat rekuperacji:

 1. 14 rzeczy, które musisz wiedzieć o PremAIR Poznaj najważniejsze zalety naczej bestsellerowej serii rekuperatorów PremAIR
 2. Przewodnik po rekuperacji decentralnej cz. I i cz. II Planujesz wymienić wentylację grawitacyjną w starym domu na rekuperację? Sprawdź czy rekuperatory ścienne nie są rozwiązaniem dla ciebie. 
 3. Filtry do rekuperatora Głównym zadaniem systemu wentylacji jest wymiana powietrza, w wentylacji mechanicznej "otrzymujemy" dodatkowo powietrze oczyszczone z zanieczyszczeń. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedź się dlaczego filtry oraz ich regularna wymiana to podstawa. 
 4. Jaki rekuperator wybrać? 5 pytań jakie musisz sobie zadać  Duży wybór może być czasem przytłaczający. Przeczytaj nasz mini przewodnik Czym się kierować przy wyborze centrali wentylacyjnej. 
 5. Co to jest filtr elektrostatyczny i jak działa? Alternatywa dla tradycyjnych filtrów tkaninowych -filtr wielokrotnego użytku do rekuperacji.
powrót
REKUPERACJA
PROJEKTOWANIE