Jeśli nie jesteśmy szczęściarzami, którzy mieszkają w wiecznie słonecznym miejscu, gdzie temperatura nie spada poniżej zera, nasz system rekuperacji wymaga ochrony przed zamarzaniem wymiennika ciepła.
Przy bardzo niskich temperaturach, kondensat wykraplający się z powietrza wywiewanego może zamarznąć w wymienniku ciepła. Zamarznięcie kondensatu może spowodować zablokowanie lamel w wymienniku. Tym samym wymiana powietrza jest znacznie ograniczona. W przypadku przedłużonego okresu oblodzenia wymiennika, może on ulec uszkodzeniu.
Aby zabezpieczyć wymiennik ciepła w okresie zimowych przez oblodzeniem, producenci central rekuperacyjnych wykorzystują:
Nagrzewnica do wentylacji mechanicznej to urządzenie, które służy do podgrzewania powietrza nawiewanego w systemach wentylacyjnych. To właśnie dzięki niej można utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniach, zapewniając komfort cieplny i efektywność energetyczną.
Funkcja przeciwzamrożeniowa to wbudowana funkcja automatyki rekuperatora do ochrony przed zamarzaniem wymiennika ciepła. Automatyka urządzenia odczytuje temperatury, jeśli temperatura zewnętrzna znacznie spadnie poniżej zera, automatyka zmienia prędkości pracy wentylatorów. W ten sposób zmniejszy się ilość zimnego powietrza nawiewanego przez wymiennik do pomieszczeń.
W ekstremalnych wypadkach centrala rekuperacyjna przestanie całkowicie nawiewać i będzie pracować tylko w trybie wyciągu powietrza, ogrzewając tym samym wymiennik. Nowoczesne centrale z wentylatorami EC pozwalają na płynne obniżanie prędkości wentylatora nawiewnego i płynne zwiększanie prędkości wentylatora wyciągowego.
Taki sposób zabezpieczenie wymiennika przed zamarznięciem jest bezkosztowy. Nie wymaga dodatkowego zużycia prądu jak w przypadku pracy nagrzewnicy wstępnej. Z drugiej strony, przez okres działania funkcji przeciwzamrożeniowej strumienie powietrza są rozbilansowane ponieważ tylko wyciągamy powietrze, bez nawiewania zimnego powietrza. Tym samym zmniejsza się wydajność systemu rekuperacji.
Funkcja przeciwzamrożeniowa jako jedyna ochrona przed zamarzaniem, czyli bez nagrzewnicy wstępnej czy wymiennika gruntowego jako dodatkowego zabezpieczenia, jest dobrym rozwiązaniem tylko w klimacie, gdzie mroźne dni poniżej minus 3 stopni występują bardzo rzadko.
Drugim popularnym sposobem ochrony wymiennika ciepła przed zamarznięciem podczas wysokich mrozów jest nagrzewnica wstępna. Na rynku dostępne są centrale rekuperacyjne ze wbudowaną nagrzewnicą, najczęściej w postaci grzałki lub spirali elektrycznej oraz kanałowe nagrzewnice zewnętrzne, które są dodatkowym akcesorium do rekuperatora.
Centrala rekuperacyjna z odzyskiem ciepła SlimAIR jest wyposażona we wbudowaną nagrzewnicę wstępną.
Sprawdź Rekuperator SlimAIR z wbudowaną nagrzewnicą wstępną
Z reguły nagrzewnice mają moc ok. 1-2kW, więc może wydawać się, że to niewiele. Jeśli zależy nam na energooszczędnej instalacji wentylacyjnej, każde dodatkowe źródło zużywające energię jest niepożądane. Z drugiej strony musimy pamiętać, że nagrzewnica załącza się tylko w przypadku bardzo niskich temperatur.
Zewnętrzną nagrzewnicę wstępną instalujemy na kanale czerpnym przed rekuperatorem. Nagrzewnica ogrzewa tylko powietrze wtłaczane do centrali, nie wpływa na temperaturę w pomieszczeniu. Pracą nagrzewnicy wstępnej zewnętrznej steruje automatyka centrali, dzięki czemu nie musimy włączać jej ręcznie. Zaletą montażu nagrzewnicy wstępnej jest fakt, iż jest to stosunkowo tanie rozwiązanie. Z drugiej strony należy mieć na uwadze, że nagrzewnica wykorzystuje energię elektryczną, która jest droga.
Rekuperatora entalpiczny HRU-ERGO z zamontowaną nagrzewnicą wodną HDW (lewe zdjęcie); dedykowana nagrzewnica wstępna, elektryczna dla rekuperatorów serii PremAIR (prawe zdjęcie).
Najefektywniejszym działaniem jest połączenie opisanych powyżej algorytmów defrost, czyli załączanie nagrzewnicy jako drugi stopień ochrony, regulując obroty wentylatorów, dopóki temperatura zewnętrzna na to pozwala.
Ważne: Pamiętaj, aby zamontować filtr powietrza przed nagrzewnicą wstępną, aby zabezpieczyć ją przed zanieczyszczeniami.
W systemach rekuperacji istnieje kilka typów nagrzewnic, które różnią się sposobem działania i źródłem energii. Każdy rodzaj nagrzewnicy ma swoje unikalne cechy i zalety, co pozwala na dobranie odpowiedniego rozwiązania do konkretnych potrzeb wentylacyjnych.
Nagrzewnica kanałowa elektryczna jest jednym z najpopularniejszych typów nagrzewnic stosowanych w systemach rekuperacji. Działa poprzez podgrzewanie powietrza za pomocą elementów grzewczych zasilanych energią elektryczną. Jest łatwa w instalacji i umożliwia precyzyjną kontrolę temperatury, co czyni ją idealnym rozwiązaniem do różnych aplikacji.
Inne rodzaje nagrzewnic do rekuperacji:
Jako nagrzewnicę wstępną można także wykorzystać nagrzewnicę wodną podłączoną do domowego systemu grzewczego, ale z odpowiednim zabezpieczeniem przed zamarznięciem (układ automatyki z termostatem, zaworem z siłownikiem, dodatkową pompą i dodatkową przepustnicą odcinającą), co zwiększa koszty inwestycyjne i obarczone jest ryzykiem awarii.
Mniej popularnym sposobem, ale wykorzystywanym czasem przez producentów skandynawskich, jest użycie by-passu podczas cyklu przeciwzamrożeniowego. Zimne powietrze omija wymiennik, ale wówczas wymagana jest obecność nagrzewnicy wtórnej.
W nagrzewnicę nie tylko powinniśmy, lecz nawet musimy zainwestować, jeśli istnieje ryzyko, że wymiennik ciepła w systemie wentylacji mechanicznej może zamarznąć podczas najchłodniejszych okresów w roku. To, na jaki model warto postawić, zależy przede wszystkim od konkretnego projektu rekuperacji. Dlatego w celu doboru najlepszego produktu warto skonsultować się z ekspertami – zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem! Po rozmowie i przeanalizowaniu Państwa potrzeb z pewnością wybierzemy model, który spełni wszystkie oczekiwania domowników.
Chcesz się dowiedzieć więcej? Przeczytaj inne artykuły na temat rekuperacji: