Ta strona używa Cookies. Przeczytaj naszą politykę prywatności. xKorzystając ze strony
wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Nagrzewnica wstępna do rekuperatora - czy warto?

Rekuperator z nagrzewnicą

Jeśli nie jesteśmy szczęściarzami, którzy mieszkają w wiecznie słonecznym miejscu, gdzie temperatura nie spada poniżej zera, to nasz system rekuperacji wymaga ochrony przed zamarzaniem wymiennika ciepła.

Przy bardzo niskich temperaturach, kondensat wykraplający się z powietrza wywiewanego może zamarznąć w wymienniku ciepła. Zamarznięcie kondensatu może spowodować zablokowanie lamel w wymienniku. Tym samym wymiana powietrza jest znacznie ograniczona. W przypadku przedłużonego okresu oblodzenia wymiennika, może on ulec uszkodzeniu.

Aby zabezpieczyć wymiennik ciepła w okresie zimowych przez oblodzeniem, producenci central rekuperacyjnych wykorzystują:

  1. funkcję przeciwzamrożeniową (automatyka)
  2. nagrzewnicę wstępną (wbudowaną lub zewnętrzną)

Funkcja przeciwzamrożeniowa w rekuperatorach

Funkcja przeciwzamrożeniowa to wbudowana funkcja automatyki rekuperatora do ochrony przed zamarzaniem wymiennika ciepła. Automatyka urządzenia odczytuje temperatury, jeśli temperatura zewnętrzna znacznie spadnie poniżej zera, automatyka zmienia prędkości pracy wentylatorów. W ten sposób zmniejszy się ilość zimnego powietrza nawiewanego przez wymiennik do pomieszczeń.

W ekstremalnych wypadkach centrala przestanie całkowicie nawiewać i będzie pracować tylko w trybie wyciągu powietrza, ogrzewając tym samym wymiennik. Nowoczesne centrale z wentylatorami EC pozwalają na płynne obniżanie prędkości wentylatora nawiewnego i płynne zwiększanie prędkości wentylatora wyciągowego.

Taki sposób zabezpieczenie wymiennika przed zamarznięciem jest bezkosztowy. Nie wymaga dodatkowego zużycia prądu jak w przypadku pracy nagrzewnicy wstępnej. Z drugiej strony, przez okres działania funkcji przeciwzamrożeniowej strumienie powietrza są rozbilansowane ponieważ tylko wyciągamy powietrze, bez nawiewania zimnego powietrza. Tym samym zmniejsza się wydajność systemu rekuperacji.

Funkcja przeciwzamrożeniowa jako jedyna ochrona przed zamarzaniem, czyli bez nagrzewnicy wstępnej czy wymiennika gruntowego jako dodatkowego zabezpieczenia jest dobrym rozwiązaniem tylko w klimacie, gdzie mroźne dni poniżej minus 3 stopni występują bardzo rzadko.

Nagrzewnica wstępna ochroni rekuperator przed zamarznięciem

Drugim popularnym sposobem ochrony wymiennika ciepła przed zamarznięciem podczas wysokich mrozów jest nagrzewnica wstępna. Na rynku dostepne są centrale rekuperacyjne z wbudowana nagrzewnicą, najczęściej w postaci grzałki lub spirali elektrycznej oraz kanałowe nagrzewnice zewnętrzne, które są dodatkowym akcesorium do rekuperatora.

wbudowana nagrzewnica wstępna

Centrala rekuperacyjna z odzyskiem ciepła SlimAIR jest wyposażona we wbudowaną nagrzewnicę wstępną.

Sprawdź Rekuperator SlimAIR z wbudowaną nagrzewnicą wstępną

Z reguły nagrzewnice mają moc ok. 1-2kW, więc może się to wydawać niewiele. Jeśli zależy nam na energooszczędnej instalacji wentylacyjnej, każde dodatkowe źródło zużywające energię jest niepożądane. Z drugiej strony, musi pamiętać że nagrzewnica załącza się tylko w przypadku bardzo niskich temperatur.

Zewnętrzną nagrzewnicę wstępną instalujemy na kanale czerpnym przed rekuperatorem. Nagrzewnica ogrzewa tylko powietrze wtłaczane do centrali, nie wpływa na temperaturę w pomieszczeniu. Pracą nagrzewnicy wstępnej zewnętrznej steruje automatyka centrali, dzięki czemu nie musimy włączać jej ręcznie. Zaletą montażu nagrzewnicy wstępnej jest fakt, iż jest to stosunkowo tanie rozwiązanie. Z drugiej strony, nagrzewnica wykorzystuje energię elektryczną, która jest droga.
Nagrzewnica wstępna zewnętrzna do rekuperacji

Rekuperatora entalpiczny HRU-ERGO z zamontowaną nagrzewnicą wodną HDW (lewe zdjęcie); dedykowana nagrzewnica wstępna, elektryczna dla rekuperatorów serii PremAIR (prawe zdjęcie).

Najefektywniejszym działaniem jest połączenie opisanych powyżej algorytmów defrost, czyli załączanie nagrzewnicy jako drugi stopień ochrony, regulując obroty wentylatorów dopóki temperatura zewnętrzna na to pozwala.

Ważne: Pamiętaj aby zamontowac filtr powietrza przed nagrzewnicą wstępna aby zabezpieczyć ją przed zanieczyszczeniami.

Nagrzewnica wodna

Jako nagrzewnicę wstępną można także wykorzystać nagrzewnicę wodną podłączona do domowego systemu grzewczego, ale z odpowiednim zabezpieczeniem przed zamarznięciem (układ automatyki z termostatem, zaworem z siłownikiem, dodatkową pompą i dodatkową przepustnicą odcinającą), co zwiększa koszty inwestycyjne i obarczone jest ryzykiem awarii.

Mniej popularnym sposobem, ale wykorzystywanym czasem przez producentów skandynawskich, jest użycie by-passu podczas cyklu przeciwzamrożeniowego. Zimne powietrze omija wymiennik, ale wówczas wymagana jest obecność nagrzewnicy wtórnej.

Chcesz się dowiedzieć więcej? Przeczytaj inne artykuły na temat rekuperacji:

  1. Jaki rekuperator wybrać?  - 5 pytań jakie musisz sobie zadać przed kupnem centrali rekuperacyjnej. 
  2. Przewodnik po rekuperacji decentralnej - czy rekuperator ścienny to dobry wybór?
  3. 14 rzeczy, które musisz wiedzieć o PremAIR - przewodnik po działaniu naszego najnowocześniejszego rekuperatora. 
  4. Jak sterować rekuperacją? - przewodnik po rozwiązaniach sterowania dla rekuperacji. 
powrót
REKUPERACJA
PROJEKTOWANIE
`