Ta strona używa Cookies. Przeczytaj naszą politykę prywatności. xKorzystając ze strony
wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Podwieszany rekuperator - uniwersalny montaż w 3 pozycjach

podwieszana centrala rekuperacyjna

Centrala rekuperacyjna SlimAIR to podsufitowa jednostka o wysokiej sprawności temperaturowej (89,9% odzysku ciepła) i niskim zużyciu energii. Przeznaczona do energooszczędnej wentylacji domów i mieszkań o powierzchni do 140-150m².

Idealna do montażu podsufitowego

Wysokość rekuperatora wynosi zaledwie 24,2 cm, co stanowi idealne rozwiązanie dla instalacji w ograniczonej przestrzeni, np. w suficie podwieszanym. Rekuperator SlimAIR to płaska jednostka zaprojektowana jako rozwiązanie uniwersalne, tzn. może być montowana zarówno pod sufitem, jak i na ścianie.

Urządzenie jest niezwykle wszechstronne pod względem sposobu instalacji. Rekuperatory SlimAIR można zamontować w 3 pozycjach: naściennie pionowo, naściennie poziomo i podwieszaną poziomo.

rekuperator - montaż pionowy

Montaż naścienny, pionowy

rekuperator - montaż poziomy

Montaż naścienny, poziomy

 rekuperator - montaż podsufitowy

Montaż podwieszany, poziomy

Filtry powietrza można łatwo wymienić bez narzędzi oraz bez demontażu przedniej pokrywy. Dostęp do filtrów jest zarówno z przodu, jak i z boku urządzenia, gdy urządzenie jest zawieszone pod sufitem. Dzięki temu wymiana filtrów jest szybka i prosta niezależnie od sposobu montażu.

Szybki i prosty montaż

Rekuperator SlimAIR jest kompaktowy i łatwy w montażu. Waży tylko 25,5 kg, dzięki czemu instalator może go zamontować w pojedynkę.
Dla montażu sufitowego dostępny jest dodatkowy stelaż montażowy do samodzielnej instalacji. Opcjonalny stelaż montażowy HRQ-SlimAIR-HANG umożliwia zawieszenie jednostki pod sufitem oraz pionowo na ścianie.

Stelaż montażowy do rekuperatora

Wszystkie najważniejsze części urządzenia, jak wymiennik ciepła i wentylatory, są dostępne po otwarciu przedniej klapy obudowy. Aby ułatwić instalatorowi lub serwisantowi szybki dostęp, bez demontażu całego urządzenia.

Instalator może łatwo uruchomić rekuperator SlimAIR i sprawdzić ustawienia parametrów urządzenia. Na jednostce znajduje się port USB, do którego można się wygodnie podłączyć i wyregulować pracę urządzenia.

Cicha i energooszczędna praca 

System wentylacji z odzyskiem ciepła jest zaprojektowany do ciągłej pracy przy niskim zużyciu energii. Jednostka SlimAIR zużywa tylko 14,8 W przy najniższej prędkości wentylatorów. Wykonany z wysokiej jakości materiałów, zapewniających klasę energetyczną A/A+, bardzo małe przecieki (klasa A1) oraz wysoką izolację termiczną i akustyczną.

Poziom hałasu generowany przez urządzenie wynosi 50 dB(A). W celu zmniejszenia hałasu zastosowaliśmy następujące rozwiązania konstrukcyjne:
1. Wentylator nawiewny umieszczony przed wymiennikiem ciepła; 2 Profilowane kanały przepływu powietrza; 3. Specjalne kratki do wentylatorów; 4. Obudowa EPP z izolacją akustyczną

Moduł stałego przepływu (CF)

Rekuperator można wyposażyć w moduł stałego przepływu (CF). Moduł Constant Flow to gwarancja utrzymania stałego wydatku powietrza w instalacji wentylacyjnej.
Moduł constant flow
Podczas użytkowania instalacja wentylacyjna ulega rozregulowaniu w sposób naturalny. Zabrudzone filtry powietrza czy skropliny na wymienniku ciepła powodują wzrost oporów ciśnienia w instalacji. Tym samym wpływając na wydajność urządzenia.

Dodanie modułu CF do systemu rekuperacji zapewni 100% sprawność systemu rekuperacji przez cały rok. Tylko zblilansowany system wentylacji w pełni wykorzystuje efektywność centrali rekuperacyjnej.

Ochrona przed zamarzaniem

Zaawansowany algorytm sterujący pracą wentylatorów wraz z wbudowaną nagrzewnicą wstępną 1kW zabezpiecza wymiennik ciepła, serce urządzenia, przed zamarzaniem i ryzykiem uszkodzenia.

nagrzewnica wstępna do rekuperatora

Efektywność energetyczna tego dwustopniowego systemu ochrony przed zamarzaniem polega na tym, że tylko, gdy temperatura spadnie poniżej pewnego progu, nagrzewnica wstępna może być załączona (generując dodatkowe zużycie energii).

 1. Na początku, algorytm stopniowo modyfikuje prędkość pracy wentylatorów zapobiegając zamarzaniu wymiennika ciepła.
 2. Nagrzewnica włącza się, gdy temperatura na czerpni znacznie spada. Współpracuje z algorytmem, aby działać jako dodatkowy system ochrony przed zamarzaniem, podczas gdy bardzo niska temperatura się utrzymuje.

Odzysk ciepła vs odzysk wilgoci

89,9% sprawność odzysku ciepła jest osiągana dzięki wysokiej jakości przeciwprądowemu wymiennikowi ciepła wykonanemu z materiału PET. Dla klientów zamiekszujących zimne i suche obszary, dodaliśmy opcję zmiany standardowego wymiennika ciepła na entalpiczny wymiennik ciepła.

wymiennik ciepła do rekuperatora
Oprócz odzysku ciepła, entalpiczny wymiennik ciepła transferuje również wilgoć między strumieniami. W chłodne dni (gdy powietrze zewnętrzne jest suche) wymiennik entalpiczny może pomóc w utrzymaniu komfortowego poziomu wilgotności (40-60%) w domu.

Dzięki temu, latem obniży wilgotność względną powietrza nawiewanego. Kolejną zaletą rekuperatorów z odzyskiem wilgoci jest znacznie niższe ryzyko zamarznięcia wymiennika ciepła podczas mrozów.

Budowa

Obudowa rekuperatora jest wykonana z EPP, czyli spienionego polipropylenu - materiału o znakomitych właściwościach termoizolacyjnych oraz akustycznych. Na korpusie urządzenia znajdują się 4 stalowe uchwyty montażowe oraz 4 klamry zaciskowe do otwarcia klapy przedniej.

Standardowym wyposażeniem są 2 filtry plisowane o zwiększonej powierzchni filtracji, generujące niskie spadki ciśnienia. Filtry powietrza są sklasyfikowane jako ISO coarse 70% wg normy ISO 16890.

Filtry do rekuperatora
Dzięki specjalnemu systemowi odpływu skroplin urządzenie można zamontować w trzech pozycjach bez dodatkowych uchwytów montażowych: pionowo, poziomo i podsufitowo poziomo.
Odpływ kondensatu do rekuperatora

 

Sprawdź dane techniczne rekuperatora SlimAIR

 

Dane techniczne - podsumowanie

 • Przeznaczenie: do wentylacji domów i mieszkań o pow. od 80 do 150 m2;
 • Wydajność: od 250 m3/h przy 100 Pa;
 • Klasa energetyczna: A/A+ (w zależności od sterowania) centrala spełnia wymagania programu „Czyste Powietrze”;
 • Sprawność odzysku ciepła: do 89,9% (85% przy 70% wydajności urządzenia);
 • Pobór mocy: 14,8-91,5W;
 • Typ wymiennika: przeciwprądowy lub przeciwprądowy entalpiczny;
 • Sposób montażu: w 3 pozycjach: pionowy, poziomy i podwieszany poziomy;
 • Waga: 25,5 kg;
 • Hałas: 50,5 dB.

Chcesz się dowiedzieć więcej? Przeczytaj inne artykuły na temat rekuperacji:

 1. Jaki rekuperator wybrać?  - 5 pytań jakie musisz sobie zadać przed kupnem centrali rekuperacyjnej. 
 2. Przewodnik po rekuperacji decentralnej - czy rekuperator ścienny to dobry wybór?
 3. 14 rzeczy, które musisz wiedzieć o PremAIR - przewodnik po działaniu naszego najnowocześniejszego rekuperatora. 
 4. Jak sterować rekuperacją? - przewodnik po rozwiązaniach sterowania dla rekuperacji. 
powrót
REKUPERACJA
PROJEKTOWANIE
`