Ta strona używa Cookies. Przeczytaj naszą politykę prywatności. xKorzystając ze strony
wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jak sterować rekuperacją? – najlepsze rozwiązania

Sterowanie rekuperacją

Coraz więcej procesów, zachodzących w naszym najbliższym otoczeniu, podlega automatyzacji, co ogranicza w zdecydowanym stopniu wysiłek i ingerencję człowieka. Automatyzuje się też rekuperację, dla jeszcze większego komfortu i wygody można nią sterować przy pomocy inteligentnych urządzeń i czujników. Dzięki temu nie tylko dostosowujemy ją do naszych indywidualnych potrzeb, ale też wydłużamy jej żywotność i zwiększamy wydajność, efektywność i energooszczędność pracy systemu. 

Kiedy sterujemy pracą rekuperatora?

Rekuperator pozwala na wymianę ciepła niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Wybór odpowiedniego rekuperatora, wyposażonego w wydajny wymiennik ciepła, daje szansę na odzysk ciepła na poziomie nawet do 95%. Jest to jednak możliwe, jeżeli spełnione zostaną konkretne warunki. Na skuteczność pracy rekuperacji duży wpływ ma wybór systemu sterowania, ale i rozsądne korzystanie z niego. 

Sterowanie rekuperacją może odbywać się nie tylko z budynku i konkretnego w nim miejsca, ale też na odległość, z wykorzystaniem smartfonu, tabletu i innych urządzeń mobilnych, na których zainstalowana została właściwa aplikacja. W ten sam sposób postępujemy, kiedy chcemy schłodzić salon lub też obniżyć temperaturę podczas naszej dłuższej nieobecności, np. wypoczynkowego wyjazdu. Pracą rekuperatora sterujemy więc w taki sposób, aby dostosować ją zarówno do warunków na zewnątrz, jak i naszego stylu życia i codziennych nawyków. Dzięki temu jesteśmy w stanie zoptymalizować zużycie energii i jednocześnie zwiększyć komfort swój i innych domowników.

Sterowanie rekuperatorem

Funkcje sterowników (manipulatorów)

Sterowanie rekuperacją jest możliwe tylko wtedy, jeżeli system zostanie wyposażony w specjalne sterowniki, które znajdują się najczęściej w centrali lub dostarczane są jako urządzenia zdalne (przewodowe lub bezprzewodowe). Sterowniki decydują o możliwości zarządzania poszczególnymi elementami systemu rekuperacji, a więc m.in. wentylatorów i nagrzewnic. Zazwyczaj manipulatory przyjmują postać prostych w obsłudze paneli wyposażonych w kilka przycisków. W nowocześniejszej wersji są panelami dotykowymi. 

Sterowniki zdalne umieszczamy je w łatwo dostępnym miejscu. Dzięki temu w dowolnym momencie możemy skontrolować pracę systemu i dokonać potrzebnych zmian. Rekuperatorem możemy sterować ręcznie lub za pomocą urządzenia przenośnego. Istnieje możliwość zaprogramowania go zgodnie z naszym tygodniowym harmonogramem, ustawiając inne parametry pracy na poszczególne dni. 

Jednym z ważniejszych parametrów, który powinno się kontrolować i na który pozwala automatyka centrali, jest oszronienie wymiennika ciepła, do którego może dochodzić w niektórych rekuperatorach krzyżowych i obrotowych. Do tego zjawiska dochodzi zimą, przy niskich temperaturach na zewnątrz. Specjalny sterownik wysyła stosowną informację o zagrożeniu. Jest wtedy automatycznie uruchamiana funkcja rozmrażania. Odbywa się to na kilka sposobów, m.in. przez wyłączenie wentylatora nawiewu lub uruchomienie nagrzewnicy wstępnej, jeśli znajduje się w wyposażeniu centrali.

Ponadto możemy sterować wydajnością wentylacji. Jest to możliwe dzięki kilku dostępnym zakresom do wyboru lub też płynnemu procentowemu ustawieniu tego konkretnego parametru. Mamy też wpływ na odzysk ciepła w centrali, regulujemy przepustnicę bypassu i wskazujemy właściwą temperaturę. Sterowaniu podlega ponadto ilość dopływającego do pomieszczenia świeżego powietrza, ciśnienie powietrza oraz jego dystrybucja. 

Zaawansowane systemy sterowania pozwalają użytkownikom na znacznie więcej. Do funkcji dodatkowych należą m.in. współpraca centrali z systemem alarmowym i kominkiem ogrzewającym budynek. 

Sterowanie przez telefon

Rekuperacją sterujemy poprzez stacjonarne urządzenia znajdujące się w wybranych przez nas, łatwo dostępnych w budynkach panelom lub też wykorzystując do tego urządzenia mobilne, jak smartfon i tablet. Drugie rozwiązanie wydaje się wygodniejsze i stwarzające więcej możliwości zarządzania systemem. Możemy dokonywać zmian pod naszą nieobecność w mieszkaniu, zarządzać rekuperacją z pracy, kawiarni czy z zupełnie innego miasta i kraju w trakcie pobytu na wakacjach. Możemy liczyć na komfort termiczny po powrocie zimą do domu, ustawiając odpowiednio wcześniej wymaganą temperaturę. Kiedy nie ma nas w domu, może być ona niższa, co przekłada się na większe oszczędności. Do zarządzania systemem rekuperacji służą specjalnie zaprojektowane pod urządzenia aplikacje instalowane na urządzeniach mobilnych. 

Reasumując, rekuperacją sterować można na kilka sposobów: 

  • manualnie, poprzez wybranie zaprogramowanego trybu 
  • poprzez kalendarz, jeśli harmonogram życia mieszkańców jest powtarzalny i niezmienny
  • na żądanie (Demand Control Ventilation) przy użyciu zdalnych lub wbudowanych czujników, które płynnie sterują pracą urządzeni zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem; jest to najbardziej energetycznie efektywne podejście   

Istnieją też mniej i bardziej rozbudowane systemy, co zależy od obecności sterowników w centrali. Dedykowane rozwiązania umożliwiają stworzenie systemu indywidualnie dostosowanego do potrzeb przyszłego użytkownika. Dzięki temu zyskujemy nie tylko świeże i czyste powietrze, ale też komfort i wygodę. 

Chcesz się dowiedzieć więcej? Przeczytaj inne artykuły na temat rekuperacji:

  1. Rekuperacja co to jest - dowiedz się jak działa rekuperacja, jakie są jej najważniejsze komponenty, zalety i wady. 
  2. Czym jest i jak działa wymiennik entalpiczny? - nadmierne osuszanie powietrza, a rekuperacja.
  3. 14 rzeczy, które musisz wiedzieć o PremAIR - przewodnik po działaniu naszego najnowocześniejszego rekuperatora. 
powrót
REKUPERACJA
PROJEKTOWANIE