Co to jest filtr elektrostatyczny i jak działa?

Filtr eltrostatyczny


Skuteczność filtracji powietrza wg nowej normy

Prawidłowa wentylacja ma na celu usunięcie zużytego powietrza i doprowadzenie odpowiednie ilości świeżego i czystego. Tu kluczowym parametrem jest czystość, czyli strumień wolny od zanieczyszczeń i pyłów. Żeby to osiągnąć możemy wyposażyć nasz urządzenie wentylacyjne lub system kanałów, w odpowiedni filtr. Pewnym standardem na rynku są filtry o klasie G4 (wg wycofanej już normy EN 779) lub ich odpowiedniki Coarse 60-70% (wg nowej, aktualnej normy ISO 16890). Nowa, obowiązująca norma określa klasy filtracji Coarse (filtr zgrubny), ePM1, eMP2,5, ePM10. Liczby 1, 2.5 lub 10 oznaczają wielkość pyłu zawieszonego, czyli 1, 2.5 lub 10 mikronów (µm), procent to skuteczność filtracji. Czyli np. Filtr ePM2.5 70% filtruje cząstki wielkości 2.5 mikrona ze skutecznością 70%.

Często na liście wyposażenia dodatkowego urządzeń wentylacyjnych do budynków mieszkalnych znajdują się filtry F7 lub eMP1 50-65%. Należy też zwrócić uwagę że stara norma EN 779 miała 5 klas filtrów wstępnych i dokładnych, ISO 16890 natomiast ponad 30. To, plus inne metody testów wielkości badanych cząstek, sprawiają że nie ma bezpośredniej możliwości porównania starych i nowych klas. Jednakże nowa metodologia pozwala na lepsze i dokładniejsze dobory filtrów względem jakości powietrza zewnętrznego i oczekiwanej jakości powietrza wewnętrznego.

Filtry do rekuperatora PremAIR

Przykład filtrów tkaninowych do rekuperatora HRU-PremAIR.


Co rekomenduje EUROVENT?

Eurovent, czyli największa europejska organizacji związana z wentylacją, sugeruje stosowanie poziomu filtracji zgodnie z jakością powietrza wewnętrznego (ODA) i oczekiwaną jakością powietrza wewnętrznego (SUP). Sugerowana jakość w domach mieszkalnych to SUP2, z poniższej tabeli łatwo odczytać jaki minimalny filtr powinniśmy stosować dla pobytu stałego (np. silnie industrialnym trenerom przypada kategoria ODA 3, gdzie średnia roczna koncentracja PM przekracza wytyczne WHO o współczynnik > 1,5 ).

Tabela minimalna skuteczność filtrów

Tabela minimalnych zalecanych skuteczności filtrów wg. Eurovent Guide 4/23 2018.

Warto zaznaczyć, że pyły zwieszone ePM1, eMP2,5, ePM10 to główny składnik smogu, a w większości wysoce zanieczyszczonych obszarów 90% brudnego powietrza trafia do budynków, jeśli nie stosuje się filtracji. Zatem pierwszą barierą dla zanieczyszczonego powietrza będzie filtr zamontowany w naszym rekuperatorze. Będzie to filtr tkaninowy, włókninowy. Takie filtry są dość tanie, ale trzeba je regularnie wymieniać. Generują też oczywiście opory (spadki ciśnienia) , które rosną wraz z poziomem zabrudzenia. Stosowanie takich filtrów o większej skuteczności filtracji jest za dużym „wyzwaniem” dla wentylatorów typowo montowanych w centralach domowych.

Filtry antysmogowe MOCarz

Seria filtrów antysmogowych MOCarz: wersja standardowa MOCarz, wersja z węglem anktywnym MOCarz-CA oraz nowość filtr antysmogowy eMOCarz.


Filtry elektrostatyczne - zasada działania

Ciekawym i zgoła innym sposobem filtrowania jest wykorzystanie zjawisk wyładowań elektrycznych. Dzięki wyładowaniu koronowemu możliwe jest oczyszczanie powietrza z pyłów przy użyciu filtrów elektrostatycznych (electrostatic precipitator). Konstrukcje filtra możemy podzielić na 2 główne części – sekcję jonizacyjna oraz sekcję kolektora. Zanieczyszczone powietrze przepływa przez silne pole elektryczne (wytworzone w przewodniku, np. druty), gdzie cząstki się jonizują, czyli otrzymają np. dodatni ładunek. Jonizacja polega na uwolnieniu kationów (+) lub anionów (-) z atomu lub cząstki. Tak naładowane elementy migrują w stronę przeciwnie naładowanych elektrod, które stają się kolektorem zanieczyszczeń. Dzięki takiej technologii, która nie wymaga tkaniny filtracyjnej, opory filtrów elektrostatycznych są wyjątkowo niskie, zaledwie kilka Paskali.


Filtry elektrostatyczne do rekuperacji

Dzięki niskim oporom, filtry elektrostatyczne możemy bez problemu zainstalować w systemie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, nie martwiąc się czy wentylator lub rekuperator „poradzi” sobie z dodatkowym oporem. Razem z niskim zużyciem energii (pobór mocy poniżej 10W) oraz brakiem potrzeby wymieniania wkładów, oznacza to bardzo niskie koszty eksploatacji. Filtr elektrostatyczne można wielokrotnie myć i, o ile nie dojdzie do uszkodzenia, można eksploatować latami. Koszt inwestycyjny jest większy, ale w typowej instalacji domowej (do 450m3/h) może się zwrócić od 2 do 5 lat, w porównaniu do zakupu standardowego filtra i regularnych wymian wkładów. 

Filtr eltrostatyczny

Filtr elektrostatyczny eMOCarz

Filtr elektrostatyczny eMOCarz posiada wszystkie wymienione wyżej zalety. Maksymalna skuteczność filtracji ePM1 wynosi aż 95%. Nawet przy przepływie powyżej 700m3/h nadal będzie filtrował ze skutecznością eMP2.5 80%.

Tabela skuteczności filtracji filtra eMocarz

Tabela skuteczności filtracji filtrów elektrostatycznych- więcej danych technicznych znajdziesz w karcie.

Filtr eMOCarz pobiera max 9W. Można go wyposażyć w odpowiednie krócce przyłączeniowe o średnicach 160,200 lub 250mm. Opcjonalnie dostępny jest także jonizator powietrza przefiltrowanego (ujemnie zjonizowane powietrze wpływa pozytywnie na nastrój oraz zdrowie) lub moduł z granulatem aktywnego węgla, który skutecznie wyłapie wszelkie nieprzyjemne zapachy.

Chcesz się dowiedzieć więcej? Przeczytaj inne artykuły na temat filtracji powietrza:

  1. Jeszcze skuteczniejsza filtracja - pozytywna strona węgla - artykuł o właściwościach węgla aktywnego w filtracji powietrza.
  2. Gdy powietrze zabija - kilka słów o smogu - artykuł o negatywnym wpływie zanieczyszczony powietrza na organizm oraz jak się przed nim chronić.
  3. Filtry powietrza do wentylacji - kompendium wiedzy o filtrach powietrza oraz omówienie wszystkich filtrów w naszej ofercie.
Karta techniczna Filtr elktrostatyczny eMOCarz
 
 
Filtr elektrostatyczny eMOCarz - najwyższy poziom filtracji
pobierz plik PDF » 
REKUPERACJA
PROJEKTOWANIE
x
Alnor Systemy Wentylacji
Aleja Krakowska 10
05-552 Wola Mrokowska
Polska

tel. +48 22 737 40 00