Czy rekuperacja zastępuje klimatyzację?

Głośna rekuperacja

Podniesienie jakości powietrza w budynku to cel, który spełnia zarówno rekuperator, jak i klimatyzator – jednak na tym podobieństwo między wymienionymi systemami właściwie się kończy. Czym wobec tego różni się rekuperacja i klimatyzacja? Czy urządzenia te można ze sobą zintegrować? Sprawdź najważniejsze różnice między rekuperacją a klimatyzacją i dowiedz się, co możesz zrobić, aby efektywnie wykorzystać rekuperator do schłodzenia powietrza w Twoim domu.


Rekuperacja a klimatyzacja latem – największe różnice?

Latem, gdy temperatury biją rekordy, wielu z nas chce schować się w pomieszczeniach, w których panuje przyjemny chłód. Właśnie dlatego w wielu domach pojawia się klimatyzacja, której zadaniem jest schłodzenie powietrza do konkretnej temperatury. Klimatyzator zajmuje się obróbką powietrza znajdującego się wyłącznie w pomieszczeniu – to jest kluczowa różnica między rekuperacją i klimatyzacją. System rekuperacji to bowiem szczególny rodzaj wentylacji z odzyskiem ciepła, co oznacza, że urządzenie to wymienia w budynku powietrze zużyte (czyli to pochodzące z wnętrza domu) na świeże powietrze wolne od pyłów, bakterii i kurzu (pobieranych z zewnątrz). 

Rekuperacja latem pomaga w obniżeniu temperatury panującej w pomieszczeniach, jednak nigdy nie będzie tak skuteczna jak klimatyzacja, która umożliwia dokładne uregulowanie temperatury w budynku. Jest to zatem kolejna istotna różnica między rekuperacją a klimatyzacją. W okresie, gdy panują niższe temperatury powietrza atmosferycznego, można wykorzystać w rekuperatorach proces free coolingu. Polega on na zwiększaniu udziału powietrza zewnętrznego do schłodzenia pomieszczenia (tzw. free cooling bezpośredni). Dobrym rozwiązaniem jest połączenie rekuperacji z klimatyzacją w zgrany duet, który będzie wzajemnie wspierał się w chłodzeniu i dostarczaniu dobrej jakości powietrza.


Główne zalety klimatyzacji

Kluczową zaletą klimatyzacji jest wspomniana możliwość swobodnej regulacji temperatury, jaką chcesz uzyskać w domu – urządzenie pozwala ustawić inną temperaturę dla każdego pomieszczenia. Klimatyzator może być także wykorzystywany w celu dogrzania budynku w zimne dni.  


Plusy rekuperacji

Rekuperator to urządzenie odzyskujące energię cieplną. Inwestycją w nowoczesną wentylację z odzyskiem ciepła pozwala zatem na znaczne ograniczenie strat ciepła powodowanych instalacjami wentylacyjnymi. Tym samym jest to skuteczny sposób na zredukowanie kosztów energii. Rekuperator można wyposażyć w dodatkowe elementy (np. gruntowy wymiennik ciepła), które sprawią, że powietrze dostarczane do wnętrza domu będzie latem chłodniejsze od temperatury na zewnątrz, a zimą – cieplejsze, co przełoży się na poprawę komfortu domowników. 


Czy można zintegrować rekuperację z klimatyzacją?

Rekuperacja nie ma nic wspólnego z klimatyzacją, połączenie wentylacji z klimatyzacją również jest błędem – klimatyzacja nie jest bowiem wentylacją. Dlatego tych dwóch terminów nie należy używać wymiennie. Nie zmienia to jednak faktu, że rekuperacja i klimatyzacja mogą się świetnie uzupełniać, a połączenie tych dwóch systemów okazuje się opłacalnym rozwiązaniem w wielu domach.


Połączenie wentylacji z odzyskiem ciepła z klimatyzacją w domu – czy to dobre rozwiązanie?

Połączenie rekuperacji z klimatyzacją okazuje się godnym rozważeniem pomysłem, jeśli chcesz zadbać o wysoką jakość powietrza w Twoim domu. To, co jest szczególnie istotne, to fakt, że rekuperator może skutecznie wspomóc działanie klimatyzatora poprzez nawiewanie (odzyskiwanie) zimnego powietrza. Działanie wymienników ciepła, które są jednym z najistotniejszych elementów rekuperatora, opiera się właśnie na przekazywaniu energii. 

Rozważasz instalację rekuperacji i klimatyzacji w swoim nowym domu? Skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy udzielą Ci cennych wskazówek, a także poinformują Cię, jaki budżet trzeba przeznaczyć na inwestycję w tę technologię. 
 

REKUPERACJA
PROJEKTOWANIE
x
Alnor Systemy Wentylacji
Aleja Krakowska 10
05-552 Wola Mrokowska
Polska

tel. +48 22 737 40 00