Ta strona używa Cookies. Przeczytaj naszą politykę prywatności. xKorzystając ze strony
wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Czy rekuperacja zastępuje klimatyzację?

Głośna rekuperacja

Podniesienie jakości powietrza w budynku to cel, który spełnia zarówno rekuperator, jak i klimatyzator, ale na tym podobieństwo pomiędzy tymi dwoma systemami właściwie się kończy. Poznaj różnice pomiędzy rekuperacją a klimatyzacją i dowiedz się, co możesz zrobić, aby rekuperator pomógł schłodzić powietrze w Twoim domu.

Jak ochładza się powietrze w domach?

Latem, gdy temperatury biją rekordy, wielu z nas chce schować się w pomieszczeniach, w których panuje przyjemny chłód. Właśnie dlatego w wielu domach pojawia się klimatyzacja, której zadaniem jest schłodzenie powietrza do konkretnej temperatury. Klimatyzator zajmuje się obróbką powietrza, które znajduje się wyłącznie w pomieszczeniu i tym różni się od rekuperatora. Natomiast system rekuperacji to rodzaj wentylacji z odzyskiem ciepła, który wymienia w budynku powietrze zużyte (czyli z wnętrza domu) na świeże powietrze pozbawione pyłów, bakterii i kurzu (pobierane z zewnątrz).

Latem rekuperator pomaga w obniżeniu temperatury panującej w pomieszczeniach, ale nigdy nie będzie tak skuteczny jak klimatyzacja, która umożliwia dokładne uregulowanie temperatury, jaka ma panować w budynku. W okresie występowania niższych temperatur powietrza atmosferycznego można wykorzystać w rekuperatorach proces free coolingu, który polega na zwiększeniu udziału powietrza zewnętrznego do schłodzenia pomieszczenia (tzw. free cooling bezpośredni). Dobrym rozwiązaniem jest połączenie rekuperacji i klimatyzacji w zgrany duet, który będzie wspierał się w chłodzeniu i dostarczaniu dobrej jakości powietrza.   

Zimne powietrze w rekuperacji

Czy rekuperator można wyposażyć w dodatkowe elementy, które spowodują, że powietrze dostarczane do wnętrza domu będzie chłodniejsze? Tak. Przykładem może być gruntowy wymiennik ciepła. Idea jego pracy polega na tym, że latem dostarcza do rekuperatora powietrze chłodniejsze od temperatury panującej na zewnątrz a zimą cieplejsze. Pobiera on energię zgromadzoną w ziemi na głębokości około 2 metrów, gdzie temperatura niezależnie od pory roku wynosi od 6 do 12°C. To powoduje, że latem do rekuperatora trafia chłodniejsze powietrze. 

Innym przykładem elementu, który obniży temperaturę nawiewanego powietrza, jest jednostka chłodząca. Urządzenie to nie tylko chłodzi powietrze, ale także sprawia, że jest ono mniej wilgotne. Ma to dodatkowy wpływ na poprawę komfortu domowników. 

Nawiewanie zimnego powietrza przez rekuperator

Rekuperacja nie ma nic wspólnego z klimatyzacją, a klimatyzacja nie jest wentylacją. Dlatego tych dwóch terminów nie można używać wymiennie. Nie zmienia to jednak faktu, że oba systemy mogą świetnie się uzupełniać. Jeżeli chcesz zadbać w swoim domu o wysoką jakość powietrza, powinieneś rozważyć połączenie rekuperacji z klimatyzacją. Ważne jest również to, że rekuperator może wspomóc działanie klimatyzatora poprzez nawiewanie (odzyskiwanie) zimnego powietrza. Właśnie na tym opiera się działanie wymienników ciepła, które są jednym z najistotniejszych elementów rekuperatora - na przekazywaniu energii.

Rozważasz instalację klimatyzacji i rekuperacji w swoim nowym domu? Skontaktuj się z ekspertami, którzy udzielą Ci cennych wskazówek, a także poinformują Cię, jaki budżet trzeba przeznaczyć na tego rodzaju technologie.

powrót
REKUPERACJA
PROJEKTOWANIE