Czy rekuperacja zastępuje ogrzewanie?

Jak oszczędzić na ogrzewaniu

Przygotowując się do budowy domu, musisz zadbać o wiele kwestii i podjąć niezliczoną ilość decyzji. Staniesz też przed wyborem odpowiedniego systemu ogrzewania, który sprosta Twoim oczekiwaniom i będzie energooszczędny. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy ogrzewanie można zastąpić rekuperacją. W tym artykule odpowiemy na to kluczowe pytanie. 


Ciepłe powietrze w rekuperacji

Rekuperatory coraz częściej wykorzystywane są w domach nastawionych na energooszczędność. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że są to urządzenia, którymi nie można zastąpić standardowego ogrzewania. System wentylacji z odzyskiem ciepła to uzupełnienie dla zastosowanych systemów ogrzewania. Jak rekuperatory wspierają ogrzewanie domu? Dzięki wymiennikom ciepła, które odpowiadają za wymianę energii cieplnej pomiędzy powietrzem wywiewanym i nawiewanym. Cieplejsze powietrze znajdujące się wewnątrz domu oddaje swoje ciepło świeżemu powietrzu, które napływa z zewnątrz. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić pieniądze przeznaczone na rachunki ogrzewania.


Sposoby ogrzewania domów

Instalacja grzewcza to jeden z największych wydatków przy budowie domu. Dlatego wybór odpowiedniego systemu ogrzewania musi być dokładnie przeanalizowany. Dzisiaj na rynku znajdziesz wiele propozycji na ogrzanie swojego domu - ogrzewanie gazowe, olejowe, wykorzystujące energię elektryczną, na paliwa stałe lub biopaliwa, czy system grzewczy oparty na pompie ciepła. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, dlatego decydując się na konkretną instalację, warto wziąć pod uwagę specyfikę domu i jego projekt. Wsparciem dla ogrzewania będzie rekuperacja, która pozwoli na obniżenie kosztów produkcji energii cieplnej.  


Rekuperator produkujący ciepło

Tradycyjny rekuperator odbiera ciepło z powietrza wywiewanego z pomieszczeń i przekazuje je temu, które jest nawiewane do wnętrza. Działanie systemu rekuperacji możesz też wspomóc dodatkowymi rozwiązaniami. Przykładem jest gruntowy wymiennik ciepła, który pozwala na zyskanie dodatkowej, a co ważne darmowej energii z ziemi. Oznacza to, że powietrze, zanim trafi do rekuperatora, jest już wstępnie ogrzane, co zwiększa zyski z systemu rekuperacji. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że gruntowy wymiennik ciepła nie może być zastosowany w każdym rodzaju podłoża. Gdy na działce, na której powstaje dom, dominuje podłoże piaszczyste, wówczas trzeba porzucić pomysł jego montażu. 


Nawiewanie ciepłego powietrza przez rekuperator

W projekcie Twojego nowego domu znalazło się miejsce na kominek? Możesz wykorzystać ciepło, które dostarczy kominek i rozprowadzić je po pomieszczeniach przy użyciu rekuperatora. Przy takim rozwiązaniu powinieneś zapoznać się z ważnymi zasadami, które należy wziąć pod uwagę, gdy kominek i rekuperator stanowią jeden układ. Jedna z nich mówi o tym, że tego rodzaju rozwiązanie stosuje się wyłącznie w przypadku, gdy kominek pełni jedynie funkcję wspomagania podstawowego układu grzewczego i ma niezależny kanał zasilający powietrze.

Podsumowując - rekuperator nie może być traktowany jako zamiennik systemu ogrzewania, ale i tak warto rozważyć jego instalację. Ta technologia jest wsparciem dla ogrzewania i przyczyni się do wysokich oszczędności. Należy też zaznaczyć, że od 2021, obok OZE, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła będzie miała kluczową rolę w obliczaniu wskaźnika Ep, czyli energii pierwotnej potrzebnej do ogrzania budynku. Obecny poziom szczelności budynków i jakości izolacji sprawił, że to właśnie wentylacja odpowiada za największe straty ciepła. Rekuperacja rozwiązuje ten problem.

Chcesz się dowiedzieć więcej? Przeczytaj inne artykuły na temat rekuperacji:

  1. Rekuperacja co to jest - dowiedz się jak działa rekuperacja, jakie są jej najważniejsze komponenty, zalety i wady. 
  2. Czy rekuperacja jest głośna? -  hałas z instalacji wentylacyjnej jest często poruszanym problemem - dlaczego i jak się przed nim ustrzec?
  3. Czy rekuperacja zastępuje klimatyzację? - czyli jak się chłodzić w domu z rekuperatorem podczas upałów. 
  4. Czym jest i jak działa wymiennik entalpiczny? - nadmierne osuszanie powietrza, a rekuperacja.
  5. 14 rzeczy, które musisz wiedzieć o PremAIR - przewodnik po działaniu naszego najnowocześniejszego rekuperatora. 

Potrzebujesz Wykonawcy instalacji rekuepracji? – napisz na handlowy@alnor.com.pl  wraz z informacją o województwie lub miejscowości w której jest budowany dom. Polecimy Ci naszych zaufanych Instalatorów.

REKUPERACJA
PROJEKTOWANIE
x
Alnor Systemy Wentylacji
Aleja Krakowska 10
05-552 Wola Mrokowska
Polska

tel. +48 22 737 40 00